stavu.
2. Veľmi nepravidelný a deformovaný tvar výrobku svedčí o nedodržaní technologického postupu pri výrobe, nízky a plochý chlieb svedčí napríklad o zlom kysnutí.
3. Zašpinená kôrka na chlebe na spodnej či vrchnej strane svedčí o nedostatočnom čistení plechov na pečenie alebo priestoru pece.
4. Pripálená kôrka je signálom, že chlieb bude mať horkastú chuť.
5. Naopak nedopečená, príliš bledá kôrka signalizuje celkovo neprepečený výrobok s vlhkou, mazľavou striedkou, ktorá môže začať veľmi skoro plesnivieť.
6. Ak má chlieb na pohmat mäkký, prepadávajúci sa povrch kôrky, svedčí to o tom, že došlo k odtrhnutiu kôrky od striedky, čo je podľa odborníkov chyba na chlebe. Kôrka chleba môže byť rozpraskaná, ale len ak je to pre daný typ chleba charakteristická vlastnosť.
7. Nízky objem chleba svedčí o technologických nešvároch, napríklad o zlom zamiesení cesta, nízkej teplote v peci a podobne.
8. Za veľkú chybu kvality chleba sa považuje, ak je viditeľne obnažená striedka, takéto chleby sú citlivejšie na vonkajšie vplyvy, napríklad na prienik plesní do striedky.
9. Ak si kupujete balený chlieb a vidíte, že je pod obalom orosený, radšej ho neberte, výrobca ho zabalil ešte nevychladnutý. Takýto chlieb môže rýchlejšie splesnivieť a zvyčajne nevydrží v nezmenenej kvalite po celý čas vyznačenej trvanlivosti.
10. Skryté chyby chleba odhalíte, žiaľ, až po rozkrojení, môže to byť nedostatočne pružná, drobivá striedka, vlhký tmavší kruh v striedke, vlhký kruh v strede striedky, vodnatý kruh pod kôrkou alebo na spodu chleba, trhliny v striedke, oddelenie striedky od kôrky či zlá chuť chleba.
11. Príliš kyslá až horká chuť môže byť spôsobená spracovaním starého cesta, ktoré môže obsahovať viac kyseliny octovej. Horkastá až štipľavo-kyslá chuť znamená, že chlieb má veľa octovej a maslovej kyseliny. (uj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.