Superdome do houstonského Astrodomu. Evakuácia Superdomu bola podľa miestnych predstaviteľov nevyhnutná, pretože voda prichádzajúca do mesta z pretrhnutých hrádzí zaplavila všetko, vrátane okolia štadiónu. Návrh prišiel ako reakcia na boj s časom a snahou zachrániť tých, ktorí ničivú katastrofu najväčších rozmerov v histórii USA prežili. V Superdome nefungovala elektrina a klimatizácia už od pondelka, kedy jej prívod do celého mesta odrezal ničivý hurikán Katrina.
Evakuácia vyše 20 000 ľudí z futbalového štadiónu Superdome v New Orleanse bola pozastavená po tom, čo neznámi páchatelia ostreľovali záchranárske helikoptéry. Informovali o tom miestne úrady s tým, že zranený nebol nikto. Vojenskými helikoptérami Chinook prevážali obyvateľov New Orleansu zo Superdomu, kam sa uchýlili pred vyčíňajúcim hurikánom Katrina, k autobusom, ktorými ich potom prepravia na štadión v texaskom Houstone. Nemenovaný policajný zdroj uviedol, že v tejto situácii bolo príliš nebezpečné pokračovať v evakuácii. Ako uviedla hovorkyňa okresného sudcu Gloria Roemerová, evakuáciu mali obnoviť až za vidna.
Do ulíc New Orleansu včera v obrnených vozidlách vyrazili jednotky Národnej gardy, ktorých úlohou je obnoviť poriadok v meste, kde zaznamenali prípady rabovania. Do prírodnou katastrofou zničeného mesta povolali vyše 10 000 príslušníkov Národnej gardy z celých USA, ktorí dostali rozkaz vysporiadať sa so zlodejmi. Neworleanský primátor Ray Nagin tiež nariadil 1500 policajtom, aby zanechali záchranné a pátracie misie a presunuli sa do ulíc, kde dochádza čoraz k intenzívnejšiemu rabovaniu.
K zlej bezpečnostnej situácii v New Orleanse sa vyjadril aj prezident George W. Bush, ktorý avizoval nulovú toleranciu porušovaniu zákona v tejto výnimočnej situácii. Okrem toho vyslovil účasť všetkým spoluobčanom, ktorí boli postihnutí vyčíňaním hurikánu Katrina. Hurikán označil za "najhoršiu prírodnú katastrofu v histórii krajiny". Obnova zničených miest bude podľa neho trvať roky. V súvislosti s prírodnou katastrofou v programe Good Morning America televíznej spoločnosti ABC Bush vyslovil očakávanie, že Saudská Arábia urobí všetko pre to, aby odberateľom v Spojeným štátoch zvýšila dodávky ropy po tom, ako boli poškodené ropné vrty v Mexickom zálive. Priznal však, že saudskoarabské ropné spoločnosti majú len malý priestor na zvyšovanie dovozu ropy.
Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo príbuzných zahraničných turistov a pracujúcich, ktorí sa zdržiavali v postihnutých oblastiach aby sa snažili najskôr sami skontaktovať s nimi prostredníctvom emailu a mobilným telefónom. V prípade, žeby sa im to nepodarilo, tak by mali nadviazať kontakt s príslušným veľvyslanectvom svojej krajiny vo Washingtone. Dôležité je však, aby sa príbuzní nedali odradiť preťaženou sieťou a pokúšali sa opakovane nadviazať kontakt. Uvádza sa to vo vyhlásení rezortu americkej diplomacie. V oblasti sa údajne zdržiavajú stovky cudzincov. Napríklad v postihnutých regiónoch nemajú príbuzní 16 Rakúšanov s nimi žiaden, alebo len sporadický kontakt. O slovenských občanoch, ktorí by sa mali zdržiavať v regióne, nie je zatiaľ nič známe.
* * *
New York (TASR) - Hurikán Katrina, ktorý zasiahol v pondelok viacero štátov USA, je jedným z najničivejších prírodných katastrof v dejinách, ďaleko horší ako decembrové zemetrasenie a následné ničivé prívalové vlny cunami v juhovýchodnej Ázii. Uviedol to zástupca generálneho tajomníka OSN pre koordináciu humanitárnych aktivít Jan Egeland. Podľa neho hurikán si len vďaka dobrej príprave a rýchlej evakuácii nevyžiadal taký vysoký počet obetí ako cunami, na ktorého následky zomrelo približne 180 000 ľudí.
"Je to jedna z najničivejších prírodných katastroch, čo sa týka počtu zničených domov, postihnutých ľudí a evakuovaných ľudí," povedal Egeland. "Chcel by som vzdať poctu veľmi efektívnemu úsiliu USA vo varovaní ľudí pred bezprostredným nebezpečenstvom a veľmi úspešnej evakuácii," dodal.
Kým decembrová katastrofa cunami si vyžiadala materiálne škody vo výške približne 10 miliárd amerických dolárov, podľa odhadov poistných expertov Katrina spôsobila škody za takmer 25 miliárd dolárov. Podľa Egelanda je OSN pripravené poslať do USA tímy expertov a ďalšiu pomoc, ktorú krajina potrebuje.
Autor: New Orleans/Washington (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.