tejto príležitosti sa nechce zamýšľať nad tým, či jeho počínanie je alebo nie je štandardné, lebo ani politológia vraj medzi tým nepozná hranicu.
O poslancoch okolo Ľ. Lintnera pôvodne zvoleným za ANO, ktorých teraz "pribral" do koalície si nemyslí, že im ide len o korytá, a ak aj áno, je to ich problém. "Môj problém je, či mi prejde štátny rozpočet. Len čas ukáže, či moje rozhodnutie bolo dobré. V ich prípade som však neurobil nič neustavné alebo čo by nebolo v súlade s dobrými mravmi. Všetko, čo robím, robím preto, aby občania mohli v poslednom roku naplno pocítiť pozitívne dôsledky reforiem a politiky tejto vlády," uviedol na včerajšom neformálnom stretnutí s košickými novinármi.
Každá vláda sa podľa jeho slov opiera o parlament, a preto sa s P. Hrušovským a B. Bugárom rozhodli, že príjmú Lintnerovcov. "Budeme sa o nich opierať a spolu s nimi hľadať podporu aj u ďalších nezávislých poslancov, aby sme mohli presadiť štátny rozpočet a niektoré ďalšie zákony," uviedol.
Keďže M. Dzurinda sa rozhodol, že odpovie na tri naše otázky, chceli sme vedieť, čo bolo pravou príčinou toho, že sa premiér rozhodol odvolať šéfa ANO z funkcie. "Sú všeobecne známe príčiny, kvôli ktorým som sa rozhodol konať. Občas sa o mne hovorí, že som človek kompomisu, no už veľakrát som podal svedectvo, že aj ten má mentinely, ktoré sú determinované, ktoré chcem v živote a politike vidieť. Ak sa počínanie ústavného činiteľa a člena vlády vybočí z týchto mantinelov, musel som konať."
Z tohto pohľadu nás zaujímalo, o čo boli horšie doteraz stále jasne nevysvetlené zmenky a ďalšie aféry P. Ruska od rovnako nevysvetleného 22-miliónového dlhu SDKÚ. Za túto otázku nás premiér pokarhal a odvetil, že porovnávame to, čo sa ani nedá. "To je nepravdivý výrok, ktorý ste povedali. Veľakrát sme dôsledne vysvetlili súvislosti s prevzatím aktív a pasív po bývalej Demokratickej únii. Predajom budovy sme sa zbavili aktív, no zároveň sme umorili aj pasíva. Audit našej politickej strany schválil nezávislý auditor a prílušný výbor NR SR ako aj celou NR SR, kde, ak si dobre pamätám to prešlo takmer ústavnou väčšinou. Je to len toporná snaha porovnávať absolútne neporovnateľné," odvetil premiér a ďalšie naše otázky zastavil, lebo sme vraj už prekročili dohodnutý limit.
Následne M. Dzurinda už bez zapnutých diktafónov vyhlásil, že bude otrocky, tak ako počas uplynulých dvoch rokov zháňať toľko nezávislých poslancov, koľko bude potrebné. Až taký neriešiteľný problém by to však nemusel byť, lebo, ako s úsmevom uviedol, teraz bude mať len o štyroch poslancov menej väčší problém...
Takisto ešte pred definitívnym rozkolom v ANO povedal Ľ. Lintnerovi, že dlhodobé politické pôsobenie P. Ruska vo vláde považuje za neudržateľné. Na svojom bývalom kolegovi vo vláde sa mu nepáčilo najmä to, že si zobral pôžičku od človeka, ktorý pôsobil v rezorte ministerstva hospodárstva, pričom vyhrotenejší koflikt záujmov M. Dzurinda nepozná... P. Rusko mu predtým nevadil, lebo o jeho zmenkových a iných aktivitách vraj premiér nevedel a preto nemal voči nemu žiadne argumenty. Ako ešte M. Dzurinda vyhlásil, po tom, čo sa tesne pred koaličnou radou dozvedel o škandalóznom prevode vyše 1,5 miliardy Sk na účet košickej spoločnosti Cassovia BIC, nemohol podľa jeho slov P. Rusko zostať vo vláde ani o päť minút dlhšie. Premiér však zároveň verí, že sa celá táto záležitosť dá doporiadku, k čomu má napomôcť minister financií I. Mikloš, ktorý už navrhol zrušenie zmluvy o správcovstve s Cassovia BIC, ktorá jej mala ročne vyniesť minimálne 45 miliónov Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.