Hoci sa nedeje nič neočakávaného, nesmierne zaráža prirodzenosť a pohotovosť, s akou sa Lintnerova skupina zžíva so svojou novou pozíciou. Nikto netvrdí, že Rusko má pravdu, keď ich obviňuje zo zákulisného komplotu s Dzurindom, ale keby to pravda bola, správali by sa presne tak, ako sa správajú.
Napríklad vyjadrenia Lintnera i Malchárka o personálnych výmenách aj na nižších úrovniach v štátnej správe nenechávajú pochýb, že otázku prevzatia moci po "pravej ANO" majú so zvyškom koalície naozaj dôkladne prediskutovanú. Obvinenie, že "sa vyhrážajú straníckym nominantom stratou funkcií, ak nebudú lojálni k frakcii" (hovorkyňa Krasuľová), vrhá momentálne najväčší morálny otáznik nad celú operáciu. Krasuľovú musíme brať s rezervou a Lintner aj protestuje a hovorí o "hrubej eštebáckej demagógii". Možno. Signály, že pred mimoriadnym kongresom ANO sa tento motív rozohráva, sa ale objavujú.
Pravdu povediac, neboli by sme na Slovensku, keby sa s pozíciami nekšeftovalo, všakáno... Napokon, hlboké pravdivostné jadro má aj Malchárkova poznámka o "Ruskových trafikantoch", ktorí sú hore-dole rozlezení v nominačnom poli exministra. Minimálne by ale bolo od "lintnerovcov" slušné nemľaskať tak hlasno, lebo potom si naozaj všetci budú myslieť, čo im nakričal Rusko - totiž, že je to iba "o korýtkach, válovoch a privatizácii". Nikto nepochybuje, že je to AJ o "korýtkach a pod.". Nemali by ale dopustiť, aby zvíťazil dojem, že je to LEN "o korýtkach a pod.". Ak tvorcovia mienky nadobudnú takéto presvedčenie, krehkú legitimitu celej "perestrojky" v koalícii to rozdrúzga definitívne.
Čo to znamená nemľaskať? Napríklad verejne sa nezamýšľať nad "otázkami, či vysoký úradník v štátnej správe, ktorý súhlasí s Ruskovým postupom pri zmenkách, je schopný zastávať svoju pozíciu aj naďalej a nezachová sa podobne". Hm, hm. Domnienka, ktorú vyslovil Lintner, pochopiteľne na odvolanie z funkcie stačiť nemôže. Súhlasiť či nesúhlasiť s Ruskom je ešte v rámci práva na slobodný názor, ktoré náleží aj štátnym úradníkom - pokiaľ ho príliš často neopakujú v médiách, všakáno. Ak sa teda Lintnera a spol. na rošády pýtajú, radšej nech hovoria o základnej lojalite, ktorá sa v politicky menovaných funkciách vyžaduje. Problém, ktorý budú ťažšie vysvetľovať, spočíva vo fakte, že na úrovni štátnych tajomníkov personálny kolotoč nekončí, ale iba začína.
Pozoruhodné je, že signály platformistov idú v zhode s Dzurindom, ktorý už vo štvrtok vyhlasoval, že "čistky nemáme v pláne, ale tam, kde sú pochybnosti a nízky stupeň dôvery, budeme konať". Ak nie zákulisný, tak silný verejný nátlak na Ruskových ľudí tu nepochybne existuje. Len sa nesmie zabúdať na základnú vec: Nijaké sprisahanie by k štiepeniu ANO a preobsadzovaniu funkcií neviedlo, keby Pavol Rusko nepresadzoval stranícku likvidáciu podpredsedov ANO a odchod dvoch ministrov z vlády. Pred predsedníctvom, na ktorom sa rozhodol zúčtovať s vnútornou opozíciou, predsa ani Malchárek, ani Lintner nežiadali Ruskovu rezignáciu na funkciu predsedu, a ani jeho odchod z klubu ANO. Dôvodný je teda predpoklad, že keby Rusko neprepálil reakciu, mohol odísť z funkcie ministra a držať jednotnú ANO. Nie je jasné, či po nových odhaleniach na ministerstve hospodárstva by sa to Ruskovi predsa len nerozpadlo. Lintnerovi a spol. ale nedal možnosť ani ukázať, ako by sa zachovali, keby ich nevyháňal... Rusko je ten, kto spustil zničujúci konflikt v ANO. A nemôže teda logicky obhájiť tvrdenie, že reakcie jeho oponentov boli vopred naprogramované premiérom (KDH). My si ale myslieť môžeme čokoľvek...
Práve situácia na ministerstve hospodárstva nasvedčuje, že zmenky sa vynorili päť minút pred dvanástou - ak nie hodinu po... O hrôzach, o ktorých dnes Mikloš so zjavným potešením referuje (netransparentnosť, podozrenia zo sprenevery, klientelizmus, prezamestnanosť, nehospodárnosť, meškanie zákonov a pod.), mal on sám dopredu zrejme informácie resp. indície. Škandál so zmenkami teda len urýchlil Ruskov ministerský koniec, ktorý musel prísť, ak sa potvrdí štvrtina z vecí, ktoré Mikloš signalizuje. Aj tak je dosť nevkusné, ak práve Malchárek dnes hovorí o "ministrovi, ktorý flagrantne porušoval" to či ono... Zrazu je Rusko pre Malchárka aj "zväzák z 50-tych rokov". No - títo ľudia ešte pred tromi týždňami tárali s Pavlom Ruskom v úplnej zhode. Spôsob, akým s ním teraz účtujú, takto iba opäť potvrdzuje, že najväčší kritici opustených vodcov vyrastajú v ich vlastnom hniezde. Škoda, že Malchárek a ďalší, ako pred nimi mnohí, mnohí iní, sa prebúdzajú vždy tak pozde.
Peter SCHUTZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.