mnohokrát náročný, a to hlavne na psychiku mladého človeka. O obavách prvákov sme sa porozprávali s psychologičkou PhDr. Annou Truksovou z Pedagogicko-psychologickej poradne pre stredné školy v Košiciach.
Príchodom na strednú školu sa žiak dostáva do nového kolektívu a veľakrát sa sám seba pýta, či do neho zapadne. "Študenti sa po prázdninách ani tak netešia do školy, ako na svojich kamarátov. Zrejme každý prvák premýšľa nad tým, akých spolužiakov bude mať. Nie je dobré byť veľmi vzťahovačný a myslieť si, že všetci sa pozerajú len na mňa a robiť unáhlené závery. Dôležité je správne vyselektovať informácie, ktoré prijímam a byť otvorený voči ostatným, vedieť počúvať a nemať predsudky," hovorí PhDr. Truksová. Prváci sa zrazu z deviatakov, najstarších žiakov na škole, stanú najmladšími študentmi. Všetci si ich obzerajú a nikto ich nepozná. "Niekto si povie, musíme tým prejsť, všetci raz boli najmladší, chvíľku sme prváci a musíme si to vychutnať. U ďalšieho to môže vyvolávať pocit, že je teraz menej a nemôže sa plne uplatniť. Určite to potrvá maximálne rok," usmieva sa PhDr. Truksová. "Starší skôr prvákov okukávajú a sú radi, že je konečne niekto mladší. Chlapci si prezerajú dievčatá, tie to vycítia a môžu sa trošku popredvádzať. Dievčatá si takisto obzerajú mladších chlapcov. Už to nie je nezvyčajné, keď dievča chodí aj s o dva roky mladším," opisuje lepšiu stránku prvého ročníka psychologička.
Okrem nových spolužiakov si prvák musí zvyknúť aj na nových učiteľov. Niektorí sa obávajú toho, že keď sa raz v očiach pedagógov zle zapíšu, bude sa s nimi takáto reputácia ťahať počas celého štúdia. "Je aj nie je to pravda. Sme ľudia a niektorí dajú na prvý pohľad a človeka si hneď zaradia. Chcem však študentov upozorniť na to, nech sa nevzdávajú, nie je to až také tragické. Ich pedagógovia sú ľudia, ktorí sú schopní zmeniť názor. Problém je však v tom, že študent podľahne aj svojmu predsudku a po prvom neúspechu sa vzdá a ospravedlňuje sa tým, že je už zaškatuľkovaný. Dôležité je nepodľahnúť tomuto pocitu," odporúča psychologička.
Veľké rozdiely medzi základnou a strednou školou sú takisto v systéme vyučovania, v počte hodín, či hodnotenia. "Hlavne čistí jednotkári a vyznamenaní žiaci majú už určitý status a obávajú sa toho, že na strednej škole stratia svoju pozíciu. Vidia len seba a na sebe napísanú veľkú jednotku. Štatisticky je dokázané, že na strednej škole sa prospech žiakov všeobecne zhorší. Môže to byť aj preto, že hoci sa im na základnej škole dobre učilo, nevytvorili si systém. Meniť učebné návyky je veľmi náročné," vysvetľuje PhDr. Truksová.
Veľa zmien naraz môže u študenta vyvolať aj stres. Zvyšujú sa požiadavky a často sa dvíha aj tlak zo strany rodičov. "Žiak si musí v prvom rade uvedomiť, ako sa uňho stres prejavuje a z čoho pramení. Dôležitý je aj relax. Mnohí študenti robia chybu v tom, že prichádzajú o svoje záľuby. Strednú školu si spájajú so väčším množstvom učenia a teda s tým, že musia prerušiť krúžky, ako tanečná, basketbal, volejbal. Rodičia ich v tomto podporujú, myslia si, že budú mať viac času na učenie, no je to len také zdanie sa," konštatuje na záver PhDr. Truksová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.