triedne poplatky a príspevky, určite nepadne vhod, ak na začiatku septembra deti doma zavelia: "potrebujeme 600 korún na knihu z angličtiny, 300 korún na pracovný zošit a takisto 500 korún na nemčinu a 350 na pracák." A účet za ďalších 1 750 korún je na svete. Platby za školské učebnice sú o to zaujímavejšie, že vôbec SÚ! Žiaci by totiž zo zákona mali dostávať učebnice od školy zadarmo! Prečo teda nastáva situácia, že sa tieto knihy musia kupovať a škola ich nedáva žiakom na vyučovanie zadarmo?
Lucia Dobrodenková, tlačová tajomníčka Ministerstva školstva Slovenskej republiky: "Nie je pravdou, že žiaci za učebnice musia platiť, pretože škola vraj iné nemá... Ministerstvo školstva posiela školám každý rok ponukový list učebníc. To, čo škola v ponukovom liste na daný školský rok dostane, je zadarmo, ak o to prejaví záujem. Je to zadarmo pre školu a teda aj pre žiakov. Keď sa však rodičia na rodičovských radách s učiteľmi dohodnú, že chcú inú, zahraničnú učebnicu, napr. Headway alebo Themen neu, tak v tom prípade si ich žiaci musia zakúpiť. Ale potom už žiakom natrvalo zostávajú. Štát predsa nemôže preplácať každú učebnicu, ktorú si oni vymyslia. Veď tých kníh je neuveriteľne veľa."
Situácia je teda taká, že rodičia drvivej väčšiny žiakov ani nevedia o možnosti, že knihy vlastne kupovať netreba, pretože štát dotuje iné. Otázka teda patrí školám, či je korektné, že žiakov a rodičov postavia pred hotovú vec, že knihy treba kúpiť a hotovo. "Samozrejme, že existujú aj školy, ktoré tieto dodávané knihy využívajú, pretože rodičia si iné dovoliť nemôžu prípadne z iných dôvodov ich odmietajú." Je však pravdepodobné, že takýchto škôl je minimum, resp. sú to školy z malých miest a dedín.
V prípade, ak sa rodičia dohodnú na knihe, ktorú ministerstvo neplatí, mala by byť zapísaná v zozname kníh, ktoré ministerstvo ako učebnice schvaľuje. "Väčšinou sa však školy na ministerstvo obrátia s otázkou, či je daná učebnica vhodná resp. nevhodná na vyučovanie a my im odpovieme," informuje o postupe hodnotenia učebníc tajomníčka.
Školské učebnice teda môžu dostávať žiaci zadarmo. A to platí aj pre učebnice angličtiny, či nemčiny. Platia si jedine za pracovné zošity do ktorých píšu, tie sú však pre budúcnosť praktické, žiakom ostávajú a sú lacnejšie ako knihy.
Na základných školách sú z ministerstva dodávané učebnice Project English a Projekt Deutsch. Tieto oxfordské učebnice boli schválené na základe konkurzu vyhláseného ministerstvom školstva. Na stredných školách sú takisto učebnice, ktoré dodáva ministerstvo zadarmo. Sú to slovenské učebnice anglického jazyka pre prvý, druhý, tretí aj štvrtý ročník stredných škôl. Tie sú inovované, teda nie z nejakých sedemdesiatych, či osemdesiatych rokov ako je to pri učebniciach zvykom. "Kniha pre prvý ročník bola dokonca inovovaná v roku 2004," podotkla Lucia Dobrodenková. Z nemčiny dostávajú stredné školy z ministerstva známe nemecké učebnice Schau mal.
Je teda len na rodičoch, ako sa k problematike učebníc postavia a či škole dajú rázne najavo, že zbytočne platiť nechcú, pretože kvalita "štátnych" kníh je porovnateľná s knihami za niekoľko tisíc, ktoré žiaci i tak neraz po roku vyhodia, v lepšom prípade podsunú mladším súrodencom či predajú spolužiakom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.