Štátne lesy TANAP
Smršť podľa najnovších údajov zasiahla 10 778 ha Slovenska, čo predstavuje 4 915 000 metrov kubických drevnej hmoty. Celkovo bolo spracovaných 40 percent, pričom štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica spracoval takmer 60 percent kalamitného dreva. Vyplýva to zo správy o spracovaní novembrovej veternej kalamity, ktorú dnes zobral na vedomie parlamentný výbor pre životné prostredia a ochranu prírody. Na spracovanie predali 87,4 percenta vyťaženého kalamitného dreva. Najlepší spôsob odstraňovania kalamity podľa štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva Mariana Radošovského zvolili práve Štátne lesy TANAP.
"Postup bol veľmi transparentný, a spoločnosti zabezpečili, aby bolo odstránené nielen drevo, ale aj tenšina, ktorá je spracovávaná na palivové účely," povedal.
O správnosti tohto postupu podľa neho svedčia aj finančné prostriedky, ktoré plynú z predaja dreva. Práve vďaka týmto peniazom sa už podarilo zalesniť 688 ha kalamitnej plochy, dodal Radošovský. Predseda výboru pre životné prostredie a ochranu prírody Mikuláš Juščík upozornil na pretrvávajúci kompetenčný spor v TANAPe. "Súčinnosť všetkých rezortov nie je taká, akú by sme si želali," povedal. Podľa neho by mal mať správu národných parkov na starosti iba jeden "generál, ktorý by integrovane spravoval toto územie".
Podobný názor má aj minister životného prostredia László Miklós, podľa ktorého je TANAP kategóriou ochrany prírody a tá spadá pod jeho rezort. Radošovský si myslí, že ochranári majú v súčasnosti možnosť chrániť TANAP iba preto, lebo sa oň doteraz lesníci 250 rokov starali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.