firme spoločnosti Chemko Strážske. To, že nálož pochádzala zo Slovenska, oznámil francúzsky server Intelligence online a informáciu potvrdila aj naša SIS. Kto spáchal atentát a kto dodal zo Slovenska výbušninu, zatiaľ nie je známe.
"Podľa informácií, ktoré má ministerstvo hospodárstva k dispozícii, od roku 2001 žiadna slovenská spoločnosť nepožiadala o licenciu na vývoz výbušnín," povedal hovorca ministra hospodárstva Peter Papanek.
Zlúčeniny hexogénu, čo je základná látka RDX, sa však na základe licencie môžu predávať aj ako nevojenský materiál.
Licenciu na vývoz zbraní schvaľuje komisia, v ktorej sedia zástupcovia viacerých ministerstiev, ako aj SIS či vojenskej tajnej služby.
Ján Kerekeš zo spoločnosti Chemko povedal, že "v minulosti sa táto zložka predávala do rôznych štátov sveta aj v Európe, nikdy však do arabských štátov".
Podľa našich informácií boli cieľovými krajinami napríklad Poľsko, USA a Izrael.
Kerekeš povedal, že okrem koncových odberateľov "predáva Chemko aj sprostredkovateľským obchodným spoločnostiam". Názvy firiem, ktorým spoločnosť RDX, či hexogén predala, sú podľa Kerekeša "obchodné tajomstvo".
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan povedal, že nemá oficiálne informácie, že trhavina pochádzala zo Slovenska. Naša polícia podľa hovorcu Martina Krocha nebola "žiadnym zahraničným orgánom požiadaná o spoluprácu".
Podľa informácií francúzskeho servera RDX zakúpili od neznámej slovenskej firmy a kúpu sprostredkoval sýrsky podnikateľ, ktorý má sídlo v tureckom Istanbule. Bol v úzkom kontakte s vojenskými spravodajskými službami Libanonu i Sýrie, tvrdí server s odvolaním sa na výpoveď zadržaného dôstojníka sýrskej tajnej služby, plukovníka Muhammada Sáfiho.
Pri atentáte na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího bolo údajne použitých 1000 kilogramov výbušniny RDX zo Slovenska. Táto výbušnina sa vyrába v mnohých štátoch sveta.
Podľa experta na výbušniny, ktorý je profesionálnym vojakom, ale nechce svoje meno prezradiť, "na zničenie auta stačí menej ako kilogram tejto látky". Detonačná rýchlosť trhaviny je 7300 metrov za sekundu, čo je väčšia sila ako pri známom semtexe.
RDX je podľa neho jedna z najpoužívanejších výbušnín, ktorá sa používa ako náplň zbraní. Nie je to plastická trhavina, ale biela kryštalická látka podobná cukru a "je modernejšia a výkonnejšia ako plastická trhavina".
Hexogén, čo je základná látka RDX, sa používa aj pri výrobe plastických trhavín. "Prítomnosť tejto látky nezistíte. Táto látka nie je značkovaná," povedal vojenský expert.
Podľa Martina Kovalika z ministerstva obrany naša armáda nikdy nemala čistú výbušninu RDX na sklade. V niektorých typoch munície sa používa zlúčenina hexogénu.
(rk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.