ministra obrany Juraja Lišku, aby vrátil jej časť, zostane.
Výška odmeny podľa Lišku totiž neprekračovala dohodu, ktorú mal riaditeľ podpísanú, a ktorú mu schválilo predstavenstvo podniku. "Nebol porušený ani zákon, ja som mohol iba apelovať, aby túto odmenu vrátil, čo odmietol," povedal minister.
Liška odvolal Husára z funkcie šéfa LOT, keďže nechcel podpísať nový návrh manažérskej zmluvy, ktorý limitoval odmenu pre riaditeľov vojenských štátnych podnikov maximálne do pol milióna korún. Zároveň odmietol vrátiť peniaze vyplatené nad stanovený limit.
Liška sa domnieva, že odmena pre Husára bola neprimeraná a nemorálna, aj keď v súlade so zákonom. Priznáva, že zákon o štátnom podniku, podľa ktorého môže šéf štátnej firmy dostať odmenu až do 10 percent zo zisku, má svoje chyby, a preto sa rozhodol stanoviť limit.
Všetci ostatní šéfovia vojenských podnikov súhlasili s podpísaním nových zmlúv. Okrem Husára mal vyššiu odmenu asi o sto až dvestotisíc korún ešte jeden riaditeľ, ktorý však písomne súhlasil s ich vrátením.
Spolu s platom a odmenami zarobil Husár vlani za 11 mesiacov vo funkcii vyše 4,3 milióna korún. Podnik má pritom v týchto dňoch problémy s nedostatkom zákaziek a štvrtine zamestnancov hrozí hromadné prepúšťanie.
Odmena bola Husárovi vyplatená na základe zmluvy, ktorú mal uzavretú s ministerstvom obrany. Zmluva sa odvoláva tiež na zákon o štátnom podniku. Trenčianske Letecké opravovne vykázali za vlaňajší rok zisk takmer 105 miliónov korún. Husár požiadal o odmenu vo výške troch percent zo zisku. Podpísal mu ju generálny riaditeľ sekcie vyzbrojovania.
Husár sa dostal na čelo Leteckých opravovní vo februári 2004 po opakovanom výberovom konaní. S Liškom sa pozná zo štúdia na vysokej škole i z čias, keď obaja podnikali. Odmenu dostal za obdobie, na ktoré už mal podnik nakontrahované zákazky predošlým vedením.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.