oblasti Jurija Jechanurova, ktorý pôsobil vo funkcii ministra hospodárstva a v súčasnosti predsedá parlamentnému výboru pre ekonomiku. Svoje rozhodnutie Juščenko oznámil na tlačovej konferencii zvolanej po zverejnení obvinení z korupcie vznesených voči jeho najbližších spolupracovníkom.
Z tohto dôvodu podali včera demisiu dvaja členovia administratívy - predseda rady pre obranu a bezpečnosť Petro Porošenko a podpredseda vlády pre humanitárne záležitosti Mykola Tomenko.
Juščenko informoval, že prijal demisiu Petra Porošenka, ktorý kvôli vývoju vnútropolitickej situácie zrušil cestu do Moskvy. Na margo svojej rezignácie dnes dopoludnia Porošenko uviedol, že tak urobil v záujme vyšetrenia obvinení z korupcie, ktoré aj voči nemu vzniesol bývalý šéf Juščenkovej administratívy Oleksander Zinčenko.
V súvislosti so Zinčenkovými obvineniami včera Juščenko z funkcie hlavného poradcu odvolal aj Alexandra Treťjakova. Okrem neho Zinčenko označil za skorumpovaného aj predsedu frakcie Naša Ukrajiny Mykolu Martynenka.
Novému vládnemu kabinetu dal Juščenko za úlohu "schopnosť pracovať ako jeden muž". Stará vláda o ňu prišla v okamihu, keď stratila tímového ducha, domnieva sa Juščenko, ktorého do prezidentského kresla vyniesli protesty v rámci tzv. oranžovej revolúcie na prelome rokov 2004-05.
"Vedel som, že medzi týmito ľuďmi (vo vláde) sú rozpory. Veril som, že nebudú mať čas na intrigy. To boli moje nádeje," vysvetľoval Juščenko. Dodal, že medzi Tymošenkovou a Porošenkom bola nulová dôvera, ale napriek tomu vyslovil želanie, aby boli členmi novej vlády.
Podľa ukrajinského prezidenta je ďalšou úlohou odstrániť pocit rozčarovania v spoločnosti a ubezpečiť ju, že ideály oranžovej revolúcie nie sú spochybnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.