Mýliť sa je ľudská
To, že zberatelia s obľubou vyhľadávajú chyborazby, sme už viackrát spomínali. Typickou ukážkou je jednokorunová minca s letopočtom 1993, ktorú by si každý zberateľ rád zaradil do svojej zbierky. Minca je jedinečná v tom, že averz a reverz mince je vzájomne pootočený o stoosemdesiat stupňov.
Chyborazba vznikla zrejme tak, že pri výrobe sa pravdepodobne razidlo nasadilo opačne do raziaceho stroja. Razby takého charakteru občas vznikajú, ale pootočenie, ktoré vidíte na obrázku je jedinečné. Bežnejšie sa vyskytujú mince s pootočením do deväťdesiat stupňov. Je ťažko odhadnúť, že koľko takýchto mincí sa dostalo do obehu. Vidíme, že aj pri razbe dochádza k ľudskej nepozornosti. Aj v minulosti sa občas objavovali platidlá s touto výrobnou chybou. Niekedy stačilo ak sa pri výrobe razidlo pootočilo a už bola na svete ďalšia kuriozita. Ak sa podarí skompletizovať viac takýchto zaujímavých mincí, je to tiež vhodný doplnok ku zbierke.
Tieto mince sa nedajú akosi systematicky zbierať, lebo každý exemplár je neopakovateľným originálom. Prečo? Dôvod je veľmi jednoduchý. Väčšinou sa tá istá výrobná chyba viackrát neopakuje. Ťažko dopredu posúdiť, že koľko kusov môže existovať z takto zaujímavo pootočenej jednokoruny. Možno ich je niekoľko sto, ale je ľahko možné, že existuje iba tá jedna. Hodnota týchto kuriozít je väčšinou iba cenou záľuby, no v žiadnom prípade nejde o astronomické sumy. Ak máte šťastie, tak takúto kuriozitu môžete získať v cene vstupenky na nejakú kultúrnu akciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.