víťazom, ak viete, ako s ňou účinne bojovať.
Najčastejším prejavom prechladnutia je nádcha. Ak vám tečie z nosa, je to príznak, že do práce sa dali vírusy, ktoré nádchu spôsobujú. Zhoršuje sa aj dýchanie cez nos, pridáva sa pocit svrbenia, šteklenia, kýchania a neraz až strata čuchu.
Stará ľudová múdrosť hovorí, že bez lekára nádcha trvá týždeň a s lekárom 7 dní. Našťastie to už dnes nie je celkom tak. Existuje množstvo prípravkov, ktorými sa dá priebeh nádchy ovplyvniť.
Jej liečba je zameraná na úľavu od jej hlavných príznakov - teda upchatia a výtoku z nosa. Do nosa aplikujte roztoky vo forme spreja či kvapiek, ktoré spôsobia zníženie prekrvenia nosovej sliznice. K účinným patrí napr. z homeopatickej lekárne nosový sprej Euphorbium, ktorý pomáha pri akútnych i chronických ťažkostiach. Nosovú sliznicu očistí od sekrétov a chrást bez jej porušenia a odstráni opuch. Euphorbium nosovú sliznicu ani nevysušuje, preto je vhodný na dlhodobé používanie.
Nádchu neraz sprevádza aj kašeľ, ktorý občas prechádza až do záchvatov kašľa. Na ten homeopatka MUDr. Mária Tomášová odporúča kvapky Husteel, Bronchalis a Tartephedrel. "Príznakom prechladnutia sú aj bolesti v hrdle. Pri tých poskytuje účinnú pomoc Angin Heel S."
Prechladnutie zvyčajne sprevádzajú zvýšené teploty, pri ktorých deti občas trpia nepokojom. "Špeciálne pre deti je vyvinutý čapík Viburcol, ktorý mobilizuje regeneračné sily organizmu dieťaťa, čím pomáha k zníženiu teploty. Viburcol sa hodí na symptomatickú liečbu stavov excitovanosti ako je plačlivosť, náladovosť, či nespavosť."
Nádche sa dá predchádzať aj správnou životosprávou. Blahodárne pôsobí otužovanie organizmu (napr. sauna), zmena klimatických podmienok (turistika), vodná terapia a športovanie vo všeobecnosti. Nemenej dôležité je dodržiavať hygienické zásady - najmä vo vzťahu k deťom. A nezabúdajte na vitamíny, ktorých zdroj je prevažne v letnom období v ovocí a zelenine, ktoré rastú u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.