najlepšiu kondíciu a najkrajšiu srsť alebo perie, sa uskutočňujú aj na celonárodnej a zahraničnej úrovni. Chovatelia sa však na tieto podujatia pripravujú už dlhé týždne vopred. Významnú úlohu pritom zohráva výber najlepších jedincov, ktoré chcú prezentovať na verejnosti.
V tomto období sa končí chovná sezóna hydiny, holubov, králikov, exotického vtáctva ako aj iných druhov zvierat. V optimálnych podmienkach dorástli do požadovanej veľkosti, hmotnosti a typu. Chovateľ z nich vyberá tie, ktoré najviac zodpovedajú štandardu plemien. Dobrý zdravotný stav je pritom prvoradou podmienkou.
PRÍPRAVA NA HODNOTENIE
Chovateľ učí zvieratá výstavnému postoju, aby vynikli všetky ich prednosti. Hydina, ktorá sa doposiaľ voľne pohybovala vo výbehu alebo voliére, si musí zvykať na pobyt vo výstavnej klietke. Majiteľ ju preto zatvára do klietky na jednu až dve hodiny denne, neskôr tento čas postupne predlžuje. Mnoho času a trpezlivosti si vyžaduje aj naučiť králiky či holuby správnej výstavnej pozícii. Takto vynaložené úsilie má však ďalšie plus - zvieratá sa ľahšie vysporiadajú so stresovými situáciami, ktoré sa spájajú s prezentáciou. Stresy totiž oslabujú obranyschopnosť organizmu, znižujú ich úžitkovosť a zhoršujú reprodukčné ukazovatele.
PRED SAMOTNÝM PODUJATÍM
Krátko pred výstavou chovateľ zvieratám dôkladne očistí perie alebo srsť. Skontroluje prístupné sliznice, ktoré majú byť svetloružovej farby, hladké a lesklé, bez výtokov. Z očných kútikov, okolia nosových otvorov, ústnej dutiny a pohlavných orgánov im odstráni nečistoty. Z ušníc vytrie ušný maz. Pridržiavať sa treba aj odporúčaných veterinárnych opatrení, ktoré majú zabrániť uhynutiu, poraneniu zvieraťa a predovšetkým šíreniu nákazlivých ochorení. Po návrate z akcie je potrebné skontrolovať celkový stav zvierat a na niekoľko dní ich umiestniť do karantény.
Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.