usilovne leštia a dokončujú najposlednejší vývozný hit Ríše stredu - husle. Od uponáhľaného Šanghaja po prospievajúci Kanton vyrobí tisícka dielní ročne až milión týchto hudobných nástrojov, ktoré sú väčšinou určené na trhy v Spojených štátoch i Európe.
Jeden z výrobcov odhaduje, že 70 až 80 percent huslí predaných študentom hudby v USA je práve čínskeho pôvodu. "Čína sa vyvíja a vyrobiť vysoko umelecký produkt, ako sú dobré husle, je pre nás stále ešte ťažké," tvrdí Čou Jou-ťien, výkonný šéf šanghajskej firmy Lark Golden Bell Music Instruments. "Ale je ľahké vyrobiť niečo, čo vyzerá ako dobré husle, predovšetkým s takou lacnou pracovnou silou," dodáva s poukázaním na vybielenú továreň zasypanú pilinami na šanghajskom predmestí. Čou a jeho 150 zamestnancov, ktorí spoločne tvoria piaty najväčší koncern vyrábajúci husle v krajine, predstavujú tichú revolúciu, ktorá mení svet klasickej hudby. Visačka Made in China sa ešte len začína zbavovať dlhoročnej spojitosti s výrobkami nižšej kvality. Ale krajina, ktorá si urobila meno chrlením všetkého od lacných topánok a tričiek po podradné televízory a mikrovlnné rúry, sa v posledných troch rokoch stala najväčším svetovým odborníkom na mystické umenie výroby huslí a vytlačila z tohto miesta napríklad japonské firmy Suzuki a Yamaha.
Suzuki svojho času kontrolovala viac než polovicu európskeho i amerického trhu pre študentov huslí - dnes je to okolo desať percent." V posledných štyroch - piatich rokoch sme nepredali na európskom trhu ani jedny husle. Tam teraz kupujú len čínske," upozorňuje manažér Suzuki v Nagoje Jošiata Nišio.
Čouova dielňa vyváža 90 percent z 30-tisíc nástrojov, ktoré ročne vyprodukuje. Polovica zamieri do Spojených štátov, ktoré sú najväčším odberateľom čínskych huslí na svete a kde distribútori platia 23 dolárov za kus. Výrobky Suzuki sú takmer päťkrát drahšie. "Na trh sa dostalo veľa čínskych huslí za nízku cenu. V Európe sme stratili vedúce postavenie pred piatimi až desiatimi rokmi. Teraz strácame svoj podiel i v USA," podotkol Nišio.
A nejde len o husle. Čína dodáva hudobné nástroje všetkého druhu - od piana po harmoniku. Dve až tri z pián z produkcie nemeckej firmy C. Bechstein Pianoforte AG majú čínsky pôvod. A japonská Yamaha má v Číne desatinu svojej výrobnej základne. Čínski výrobcovia sa chystajú prípadne presunúť do krajín s nízkymi pracovnými nákladmi ako sú Vietnam, Barma či Laos, pretože v siedmej najväčšej ekonomike na svete ceny pracovnej sily stúpajú.
"Keď Číňania robili husle predtým, bolo to ako sa snažiť zmontovať auto bez akýchkoľvek potrebných znalostí. Tak svoje husle glejili dohromady," vysvetľuje švédsky veľkoobchodník. (reuters, čtk)
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.