percento Francúzov, ktorí dávajú pri fľaši s vínom prednosť korkovej zátke, kleslo z 87 v roku 2002 na 79 o dva roky neskôr. Korok teda stále vládne, ale ani v krajine s takou vinárskou tradíciou, ako je Francúzsko, už iné riešenie nie je tabu.
Pokles spotreby korku sa vysvetľuje znižovaním spotreby vína v krajine a častejším "tetrapakovým" balením lacných vín, ako aj väčším využívaním plastových zátok a kovových skrutkovacích uzáverov. Dni korku však zďaleka nie sú zrátané. Vyše 90 percent fliaš, ktoré si dnes Francúzi kupujú, je stále zazátkovaných korkom.
Diskusia je v plnom prúde. Zástancovia nových metód tvrdia, že vďaka nim odpadá nebezpečenstvo napáchnutia vína zátkou, ktoré podľa niektorých údajov znehodnocuje napríklad až päť percent fliaš šampanského. Výrobcovia korkových zátok sa toto nebezpečenstvo snažia znížiť pomocou nových metód spracovania korku a zároveň nezostávajú apatickí ani na poli propagandy. "Žiadna náhrada nedosahuje vo svojom celku kvalitu korku," povedal predseda cechu výrobcov zátok v oblasti Champagne Nicolas Mensior. "Nech sa stane čokoľvek, korok dodáva fľaši na hodnote. Pre 80 percent ľudí je to známka kvality," myslí si. Tomu zodpovedá aj prieskum, v ktorom tri štvrtiny opýtaných Francúzov uviedli, že víno, ktoré ponúkajú svojim hosťom, musí mať korkovú zátku. Mensior poukazuje aj na to, že zatiaľ ešte nie je dostatočný časový odstup na posúdenie toho, či sú nové materiály schopné uchovávať víno v dobrých podmienkach niekoľko desaťročí tak ako korok. Hovorí pritom, že príliš hermetické materiály blokujú vývoj vína.
Juhofrancúzska spoločnosť Jean d'Alibert, ktorá predvlani na salóne stredomorských vín v Montpellieri predviedla svoje vína vo fľašiach s kovovými uzávermi, tvrdí, že víno s nimi možno v poriadku uchovať až pätnásť rokov.
Nové materiály vo väčšej miere používajú nové producentské krajiny, hlavne Austrália, kde sa údajne náhrady korku používajú až v 60 percentách fliaš. Podľa denníka Le Figaro to nakoniec môže ovplyvniť i francúzskych výrobcov a spotrebiteľov. Konkurencia nových výrobkov je jeden z hlavných faktorov krízy, ktorú teraz francúzske vinárstvo prežíva.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.