(WTC), čo pred štyrmi rokmi zmizli zo zemského povrchu pri teroristických útokoch. Udalosti zmenili tvár centra New Yorku a navždy poznamenali rodiny takmer troch tisícok obetí útokov. "Milujeme vás a chýbate nám. Nikdy na vás nezabudneme, drahá mama, otec a sestra. Zostanete naveky v našich srdciach," ozývalo sa počas niekoľkohodinového čítania mien obetí na stavenisku, ktoré zostalo po dvojičkách. Mnohí z príbuzných len s problémami prečítali mená svojich blízkych a kvety, odkazy a fotografie zaplnili vyhradený štvorcový priestor uprostred plotom ohradeného Ground Zero. Aj priestory za plotom zaplavilo množstvo kytíc a fotografií.
Na obrovskom plagáte, kde je zoznam obetí, si príbuzní a priatelia hľadali svojich blízkych a zakrúžkovali ich mená. "Som tu preto, aby som si uctil tých, čo zahynuli. Som tu preto, čo spravili. Nikdy na to nesmieme zabudnúť," hovorí Harry River, ktorý pricestoval z Atlanty včera ráno. Na dobrú priateľku, ktorá zomrela v jednej z budov, si prišiel spomenúť Robert z New Yorku spolu so sestrou. "Nemôžem uveriť, že sú to už štyri roky a nič sa nespravilo. Na čo čakajú. Sú tu telá, ktoré nikdy neboli nájdené," hovorí muž, ktorý býva len desať blokov od Ground Zero a má v živej pamäti udalosti pred štyroch rokov. Nechápe, prečo sa na mieste po dvojičkách nič nedeje. "Môj manžel. Zomrel pri útoku na WTC. Volal mi pár sekúnd po tom a povedal, zlato som uväznený vo WTC a povedal, že sa ozve späť. Odvtedy som ho už nepočula," povedala žena s kvetmi a fotografiou svojho muža, ktorá v dave hľadala svoje deti.
Na kolegov si prišli spomenúť aj požiarnici, ktorí sa snažili pred štyrmi rokmi zachrániť ľudí uväznených v troskách. "Šesť mojich kamarátov tu zomrelo," dodal jeden z newyorských požiarnikov. "Len teraz som prišiel do New Yorku a išiel som rovno sem," hovorí novinár z Litvy, ktorý v čase útokov pred štyrmi rokmi písal reportáž z New Yorku len pár blokov od WTC. Tomu, čo sa stalo, uveril, až keď to po niekoľký raz videl v televízii. "Som zvedavý, ako to tu vyzerá po štyroch rokoch," dodal novinár.
Hoci v súčasnej dobe udalosti z 11. septembra 2001 v médiách prekryla katastrofa po hurikáne Katrina v New Orleanse, diskusie o ďalšom osude miesta po dvojičkách pokračujú. Štyri roky po teroristických útokoch je podľa prieskumu denníka New York Times 61 percent ľudí už unavených debatami o prestavbe miesta. "Prestaňme hovoriť, začnime budovať," domnieva sa väčšina Newyorčanov.
Takmer 90 percent obyvateľov mesta chce stály pamätník obetiam útokov, 57 percent je zároveň za to, aby tu boli aj úrady a obytné priestory. Len osem percent opýtaných chce, aby miesto zostalo tak, ako vyzerá teraz. Až 67 percent Newyorčanov sa obáva, že ich mesto by sa opäť mohlo stať terčom teroristického útoku a asi polovica respondentov denníka by nechcela pracovať na vyšších poschodiach nového mrakodrapu, ktorý má vyrásť na mieste bývalých dvojičiek. Bezpečnostné opatrenia v New Yorku nepovažuje za dostatočné celkovo 65 percent opýtaných.
* * *
Kyjev (TASR) - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko včera v Kyjeve odhalil pamätník na počesť obetí teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra 2001. "Ich pamiatka sa ozýva v miliónoch sŕdc na celom svete," uviedol prezident po tom, ako odhalil obrovskú žulovú sochu v tvare zlomeného srdca. Pamätník je ozdobený nápisom Nezabíjajte v mnohých jazykoch. Na slávnosti sa zúčastnil guvernér amerického štátu Colorado Bill Owens, americký veľvyslanec na Ukrajine John Herbst, ruský veľvyslanec v Kyjeve Viktor Černomyrdin i prezident Celoukrajinského židovského kongresu Vadim Rabynovyč. Podobné spomienkové slávnosti na počesť takmer 3000 obetí útokov spred štyroch rokov sa včera konali v USA i viacerých ďalších krajinách, vrátane Talianska, Nemecka či Ruska.
Foto: AP
Text k foto:
1. V New Yorku sa zišli pri smútočnom akte tisícky ľudí
2. Dievčatko sedí pri kyticiach kvetov a fotografiách obetí
3. Ženy sa objímajú na mieste, kde kedysi stála severná veža dvojičiek
Autor: tt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.