ich zo strany. Spolu s nimi vylúčil z ANO poslancov Petra Biroša, Imricha Hamarčáka, Stanislava Kropiláka a Rudolfa Chmela, ktorí podporujú platformu Vráťme ANO jej členom a voličom. Kongres vyslovil dôveru predsedovi ANO Pavlovi Ruskovi.
Nútenému odchodu piatich funkcionárov z aliancie predchádzala zmena stanov, keď delegáti dali kongresu právo rozhodovať o vylúčení členov strany. Doteraz touto právomocou disponovali len príslušné základné organizácie.
Vylúčením deviatich predstaviteľov ANO zo strany dal kongres podľa jej predsedu Pavla Ruska najavo, že ANO je jednotná a neexistuje v nej žiadna platforma, ktorá by si mohla robiť nárok na stranícku značku. "Museli sme konať rázne a jednoznačne, ale demokraticky. Rozhodli o tom delegáti kongresu, nikto viac, žiadny vyšší politický orgán už v tejto strane nie je. Rozhodli drvivou väčšinou a ja verím, že tieto rozhodnutia nebude nikto spochybňovať," povedal predseda ANO po rozhodnutí kongresu.
Vylúčenie navrhla poslankyňa Iveta Henzélyová, pričom sa hlasovalo individuálne o každom členovi. Rusko požiadal kongres o vyslovenie dôvery, čo delegáti veľkou väčšinou schválili. "Považoval som to za potrebné vzhľadom na informácie, klamstvá, lži, polopravdy a výmysly, ktoré mnohí šírili," poznamenal Rusko.
Delegáti potom rokovali o politickom smerovaní ANO potom, čo sa SDKÚ, SMK a KDH rozhodli ukončiť koaličnú spoluprácu s liberálmi. "Po kongrese s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú žiadni naši ministri a my nebudeme súčasťou Koaličnej zmluvy. Ani de facto, ani de iure," konštatoval Rusko.
ANO chce podľa jeho slov pokračovať v línii svojej doterajšej politiky, teda vytvárania nových pracovných miest a hospodárskeho rastu. Liberáli sa zároveň chcú stať hrádzou a "obranným valom" pred rozširujúcim sa klerikalizmom na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.