konal, stojí na žilinskom Námestí obetí komunizmu. Vylúčenie deviatich predstaviteľov z ANO označil Lintner za unikum.
"ANO sa týmto zapísala niekde tam na pomedzie dejín, ako bola komunistická strana," povedal novinárom. Okrem komunistov prirovnal poslanec rokovanie kongresu aj k noci z 3. na 4. novembra 1994, keď nová vládna koalícia HZDS-SNS-ZRS prijímala legislatívne zmeny a okamžite podľa nich konala.
Piatich podpredsedov ANO a ďalších štyroch poslancov včera kongres vylúčil zo strany na základe zmeny stanov, ktorú si predtým odhlasoval. Pôvodne mali kompetenciu vylučovať členov len príslušné miestne organizácie. Lintner odmieta takýto postup, pretože o zmene stanov vôbec nerokovali miestne organizácie. "Považujem niektoré momenty za úplne totalitné," vyhlásil odvolaný podpredseda.
Platformisti budú ďalej pôsobiť v poslaneckom klube ANO a chcú zachovať aj jeho meno. "Napriek vylúčeniu dnes mne srdce bije za alianciu, za jej pôvodné predstavy a ideály, a ja ich chcem ako poslanec ďalej v parlamente napĺňať," vysvetlil Lintner.
V 13-člennom klube ANO tak budú podľa neho pôsobiť deviati nestraníci a štyria členovia ANO. Pavla Ruska z klubu vylučovať nechcú, hoci sa domnievajú, že akákoľvek spolupráca je nemožná.
Vo funkcii ostáva aj minister kultúry František Tóth. "Včera som mal na divadle deň otvorených dverí. Prišlo tam 4000 ľudí, ktorí mi potvrdili, že nejde o politiku, ale treba sa zjednotiť pre dobrú vec, a tou dobrou vecou je divadlo. Spravím všetko preto, aby tento bod nášho plnenia bol naplnený," povedal expodpredseda.
Platformisti považujú za "veľmi predčasnú" otázku, či založia novú politickú stranu. Chcú však zabojovať o voličov, ktorí im dali v minulých parlamentných voľbách približne 160 tisíc preferenčných hlasov. V najbližších dňoch plánujú osloviť členov ANO, ktorí ich podporili, a diskutovať o ich predstavách liberálnej platformy na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.