Hrušovskému sa ani na tri pokusy nepodarilo otvoriť jesennú sezónu. O tom, či sme videli politicky významný míľnik, alebo len ďalšiu z cirkusových vložiek, sa však ešte nerozhodlo.
Staviť veľké peniaze na to, že Fico a kolektív v tomto programe vydržia tri mesiace, čo by bol podľa ústavy povel na rozpustenie parlamentu pre prezidenta, autor neodporúča. Zápcha, ktorú zorganizovala opozícia v NR SR, je najdrastickejšou formou parlamentnej obštrukcie. Vyvolanie uznášanianeschopnosti blokuje totiž nielen jeden zákon alebo jeden bod programu, ale politickú prevádzku v celom štáte. A to nie je celkom sranda.
Rozhodnutie, či bude hra pokračovať, preto možno nedrží v ruke len koalícia, pred ktorou stojí úloha získať tri hlasy - do 76 - na otvorenie schôdze. Bremeno zodpovednosti za prestoje a dopady neschválených zákonov, ktoré sú dôležité, ponesú predovšetkým tí, ktorí politický život zastavili. Na dôsledky mocenských zápasov predsa nesmú doplácať občania. To, že kto vládne, či legitímne alebo nelegitímne, a kedy budú voľby, sú veci iste dôležité. Najmä pre strany a ich vodcov. Ešte dôležitejší je ale chod štátu a jeho administrácia.
Pokiaľ teda Fico a spol. chcú naťahovať zápchu dlhšie, nebodaj až do 12. decembra, nikto z nich neodpáre zodpovednosť napr. za to, že v rámci "opráv reforiem" neboli zvýšené nejaké sociálne dávky. Kaník prichádza s celou batériou návrhov a bol by blázon neukazovať v budúcej kampani každý deň prstom, koho vinou sa napr. aktivačný príspevok nezvýšil od októbra o 200 Sk. Nevraviac o rozpočte na rok 2006 - ak chce opozícia vydržať v patovaní až do decembra, Slovensko čaká rozpočtové provizórium. To znamená pre všetky kapitoly ísť podľa rozpisu na tento rok. Čiže zhruba o 10 percent menej peňazí, ako stojí v návrhu na rok 2006.
Je teda dôvodný predpoklad, že forčeking, ktorý včera opozícia nasadila, ona sama psychicky neunesie, keďže keby riskla vyvolanie predčasných volieb cestou notorickej obštrukcie, nemuseli by to uniesť jej preferencie. Bolo by zaujímavé pozerať, ako budú vysvetľovať verejnosti, že prečo nechcú pracovať, ale chcú brať plat (ktorý im naskakuje). Nie je isté, či by to dokázali zrozumiteľne vysvetliť...
Panikáriť teda koalícia nemusí, vlastnej zodpovednosti sa však nezbaví. Ani náhodou. Ten, kto chce v štáte vládnuť, skrátka musí byť schopný otvoriť schôdzu parlamentu. (Bolo absurdné počúvať premiéra, ako úplne vážne uvažuje o tom, že štát sa dá riadiť aj nariadeniami vlády a vyhláškami ministerstiev. To je absolútna nehoráznosť.) Včerajšok ukázal, že Dzurinda zďaleka nie je taký stratég a miešač kariet, ako hovorí mýtus o jeho povestnej zákulisnej diplomacii. Tri Hrušovského pokusy potvrdili predchádzajúce signály od "nezávislých", že predseda SDKÚ s nimi nekomunikoval a spoľahol sa na šťastie.
Nestačil ani finiš pred ostatným hlasovaním - 73 prezentácií vrátane Hanzela zo Smeru (ktorý tým definitívne potvrdil, kam patrí) je stále málo. Rezervy však ešte sú... Ivana Kiňa dnes možno privezú na nosítkach z nemocnice (ako v Česku Cyrila Svobodu). Ivana Šimka presvedčia tiež - pravdepodobne. Jasne vyzývavo sa správa Krajči, ktorý sa včera do všetkých médií sťažoval, že ho nikto a nikto neoslovuje. No - zrejme nejaký kontakt bude. Títo traja by už aj stačili.
Napokon, SMK má v NR SR o človeka menej, keďže na miesto v júli zosnulého Komlóssyho (infarkt) nemôže náhradník Keszegh nastúpiť práve pre blokáciu parlamentu. Testom elementárnej kultúry opozície môže byť už dnes situácia, ktorá nastane, ak otvorenie schôdze bude visieť na tom jedinom hlase, čo chýba SMK. Ak "výhodu", ktorú "získali" smrťou poslanca, v opozícii zneužijú a pri počte 75 hlasov s blokáciou neskončia (čiže nedodajú 1 vlastný hlas), tak treba povedať toto: Dopustia sa veľkej podlosti a nečestnosti.
Ak sa na vec pozrieme z odstupu, hlasovanie o dôvere vlády, ktoré opozícia reklamuje, sa nepriamo realizuje v tomto zápase o uznášaniaschopnosť. Ak sa "76-ka" poskladá, uvidíme tu istú zostavu, ktorá na 99 percent podrží vládu v každom kľúčovom hlasovaní. Je preto nesmierne hlúpe i nedemokratické, ak sa premiér a celá koalícia bránia hlasovaniu o dôvere, ktoré by sami vyvolali. Oni si neuvedomujú ten obrovský politický i psychologický fór, ktorý by získali. Tak nech sa pečú na Ficovom ražni.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.