Česká fyzikální společnost JČMF, Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a Prírodovedecká fakulta Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Konferencia sa koná v roku, ktorý bol oficiálne vyhlásený za Svetový rok fyziky, a to na počesť stého výročia uverejnenia významných vedeckých prác Alberta Einsteina, ktoré rozuzlili klbko protirečení, v ktorých sa zmietala vtedajšia fyzika, a ktoré dali fyzike nové základy.
Košická konferencia mala za cieľ predstaviť pokrok, dosiahnutý od konferencie v Plzni v roku 2002, a najnovšie výsledky bádania v odboroch fyziky, pestovaných na slovenských a českých vysokých školách a v ústavoch akadémií vied oboch krajín. Účastníci konferencie diskutovali aj o postavení fyziky v súčasnej spoločnosti a o perspektívach jej ďalšieho rozvoja. Na otvorení konferencie bol prítomný aj predseda Slovenskej akadémie vied profesor Štefan Luby a predseda Európskej fyzikálnej spoločnosti (EPS) profesor Ove Poulsen z Dánska. Ten v svojom príhovore pripomenul aj to, že fyzici by sa nemali venovať len vedeckému výskumu, ale mali by sa aktívnejšie podieľať aj na transformovaní vyučovania fyziky na základných a stredných školách, ktorých žiaci zväčša považujú fyziku za ťažký a nie veľmi záživný predmet. Po prvý raz je rokovacím jazykom takejto konferencie angličtina. Na konferencii v Košiciach prezentovali slovenskí a českí fyzici vedecké výsledky, dosiahnuté najmä v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky, kozmickej fyziky a astrofyziky, fyziky materiálov, magnetizmu, fyziky nízkych teplôt, matematickej a počítačovej fyziky, geofyziky a biofyziky. Na konferencii sa zúčastnilo okolo 140 fyzikov, pričom organizátori pozvali aj niekoľkých významných vedcov zo Spojeného kráľovstva, USA, a Ukrajiny. Z nich možno spomenúť profesora Georga Picketta, ktorý má dlhoročnú spoluprácu s košickým Ústavom experimentálnej fyziky a ktorý na konferencii hovoril o najnovších výsledkoch, získaných pri štúdiu supratekutého hélia-3 pri ultranízkych teplotách, blízkych absolútnej nule. Ďalším pozvaným prednášateľom bol košický rodák Ing. Emanuel Roth, ktorý je pracovníkom známeho Jet Propulsion Laboratory (Laboratórium prúdového pohonu, patriace pod kozmickú agentúru NASA) a ktorý hovoril o prieskume planét radarom. Profesor Vladimír Bužek z Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom na kvantovú informatiku, zaujal svojou prednáškou o využití kvantových vlastností častíc na kódovaný prenos informácií. Dr. Ladislav Śándor z Ústavu experimentálnej fyziky mal prednášku o účasti košických fyzikov na pripravovanom experimente ALICE, ktorý sa začne realizovať od roku 2007 v Európskom centre jadrového výskumu (CERN) v Ženeve a na ktorom sa budú podieľať fyzici a inžinieri z 86 inštitúcií z 29 krajín.
Konferencia českých a slovenských fyzikov v Košiciach bola prvou konferenciou tohto druhu po opätovnom, aj keď len symbolickom "zjednotení" Česka a Slovenska v Európskej únii. Je sympatické, že komunita českých a slovenských fyzikov neprestala organizovať spoločné vedecké konferencie ani po rozpade Československa. Pred rozdelením nášho bývalého spoločného štátu sa tradične konali československé konferencie fyzikov, pričom v roku 1977 sa takáto konferencia konala v Košiciach.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.