Korzár logo Korzár

V Košiciach rokovali slovenskí a českí fyzici

V Košiciach sa od 5. do 8. septembra konala 15. konferencia slovenských a českých fyzikov, ktorú spoločne organizujú Slovenská fyzikálna spoločnosť,

Česká fyzikální společnost JČMF, Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach a Prírodovedecká fakulta Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Konferencia sa koná v roku, ktorý bol oficiálne vyhlásený za Svetový rok fyziky, a to na počesť stého výročia uverejnenia významných vedeckých prác Alberta Einsteina, ktoré rozuzlili klbko protirečení, v ktorých sa zmietala vtedajšia fyzika, a ktoré dali fyzike nové základy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Košická konferencia mala za cieľ predstaviť pokrok, dosiahnutý od konferencie v Plzni v roku 2002, a najnovšie výsledky bádania v odboroch fyziky, pestovaných na slovenských a českých vysokých školách a v ústavoch akadémií vied oboch krajín. Účastníci konferencie diskutovali aj o postavení fyziky v súčasnej spoločnosti a o perspektívach jej ďalšieho rozvoja. Na otvorení konferencie bol prítomný aj predseda Slovenskej akadémie vied profesor Štefan Luby a predseda Európskej fyzikálnej spoločnosti (EPS) profesor Ove Poulsen z Dánska. Ten v svojom príhovore pripomenul aj to, že fyzici by sa nemali venovať len vedeckému výskumu, ale mali by sa aktívnejšie podieľať aj na transformovaní vyučovania fyziky na základných a stredných školách, ktorých žiaci zväčša považujú fyziku za ťažký a nie veľmi záživný predmet. Po prvý raz je rokovacím jazykom takejto konferencie angličtina. Na konferencii v Košiciach prezentovali slovenskí a českí fyzici vedecké výsledky, dosiahnuté najmä v oblasti jadrovej a subjadrovej fyziky, kozmickej fyziky a astrofyziky, fyziky materiálov, magnetizmu, fyziky nízkych teplôt, matematickej a počítačovej fyziky, geofyziky a biofyziky. Na konferencii sa zúčastnilo okolo 140 fyzikov, pričom organizátori pozvali aj niekoľkých významných vedcov zo Spojeného kráľovstva, USA, a Ukrajiny. Z nich možno spomenúť profesora Georga Picketta, ktorý má dlhoročnú spoluprácu s košickým Ústavom experimentálnej fyziky a ktorý na konferencii hovoril o najnovších výsledkoch, získaných pri štúdiu supratekutého hélia-3 pri ultranízkych teplotách, blízkych absolútnej nule. Ďalším pozvaným prednášateľom bol košický rodák Ing. Emanuel Roth, ktorý je pracovníkom známeho Jet Propulsion Laboratory (Laboratórium prúdového pohonu, patriace pod kozmickú agentúru NASA) a ktorý hovoril o prieskume planét radarom. Profesor Vladimír Bužek z Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave, ktorý je svetovo uznávaným odborníkom na kvantovú informatiku, zaujal svojou prednáškou o využití kvantových vlastností častíc na kódovaný prenos informácií. Dr. Ladislav Śándor z Ústavu experimentálnej fyziky mal prednášku o účasti košických fyzikov na pripravovanom experimente ALICE, ktorý sa začne realizovať od roku 2007 v Európskom centre jadrového výskumu (CERN) v Ženeve a na ktorom sa budú podieľať fyzici a inžinieri z 86 inštitúcií z 29 krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Konferencia českých a slovenských fyzikov v Košiciach bola prvou konferenciou tohto druhu po opätovnom, aj keď len symbolickom "zjednotení" Česka a Slovenska v Európskej únii. Je sympatické, že komunita českých a slovenských fyzikov neprestala organizovať spoločné vedecké konferencie ani po rozpade Československa. Pred rozdelením nášho bývalého spoločného štátu sa tradične konali československé konferencie fyzikov, pričom v roku 1977 sa takáto konferencia konala v Košiciach.

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 434
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 608
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 382
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 438
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 034
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 619
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu