už údajne nie je, či budú predčasné voľby, ale v akom termíne. Tak sa pozrime, ako vyzeráme. Koľko je v psychóze reality a koľko kapusty.
Keďže hovoríme o ústavnom zákone, na podporu treba 90 hlasov. To je prvá konštanta. Ako druhú si postavme, čo zaznelo v úvode - kľúčový spor sa naozaj povedie o termín. A zadefinujme východisko, ktoré je nesporné. Ak by to mal byť jún 2006, čo navrhuje HZDS, tak o predčasné voľby veľmi ani nepôjde. Normálny termín je totiž september a je skoro jedno, či dva mesiace v lete 2006 sa bude vyvaľovať v Papierničke či inde stará, alebo už nová politická nomenklatúra. Niežeby jún nebol skôr ako september, ale platí, že by nešlo o voľby predčasné, ale predsunuté.
Ak hľadáme 90 hlasov, najlepšie je zvoliť metódu blokačnej menšiny. Pokiaľ nájdeme 60 hlasov, o ktorých sa dnes dá s pravdepodobnosťou vyššou ako nejakých 70-80 percent povedať, že budú proti predčasným voľbám, či aspoň proti termínu skoršiemu ako jún, tak s rovnakou pravdepodobnosťou môžeme konštatovať, že celá debata je balast a nič iné ako predvolebná téma na zviditeľnenie.
Absolútne kľúčová je v tejto debate pozícia HZDS. Ak sa veci pozrieme na kĺb, tak vidíme, že najvyšším záujmom Vladimíra Mečiara je, aby voľby boli čím - neskôr. A zďaleka nielen preto, lebo má historicky najnižšie preferencie. Silnejšou pointou je, že ak sa HZDS ani na tretíkrát po sebe nepodarí vstúpiť do vlády, je to definitívny koniec aj Mečiara (tentoraz ho vnútorná opozícia už zmetie), aj celej strany, ktorá z podstaty orientácie na moc ďalšiu opozičnú periódu neprežije. Zároveň Veľký Mufti vie, že s Ficom do vlády ísť nemôže. Smer by totiž koalíciu s HZDS zahraničnopoliticky neuniesol. Toto nie je hypotéza, ale istota 99 percent, najmä ak domyslíme, kto tretí by mohol byť členom koalície Smer-HZDS... SNS? KSS? Ruskova ANO? Toto Európa nezožerie, vylúčené. Fico dá prednosť komukoľvek - aj Dzurindovi. Súčasný premiér, naopak, by na medzinárodnom poli akýsi typ povolebnej spolupráce s HZDS poľahky ustál. Najmä vo formáte s KDH a SMK nemôže mať problém (len dovnútra - práve s KDH a SMK).
A keďže toto Mečiar všetko vie, jeho najvyšším záujmom je zaviazať si v tejto chvíli premiéra. Príležitosť je neopakovateľná. Dzurinda - ako sme videli predvčerom na jeho mimoriadne hlúpej tlačovke - predčasné voľby odmieta. Rovnalo by sa zázraku, keby Mečiar neponúkol v tejto situácii premiérovi blokačnú koalíciu. Že akú má garanciu, že SDKÚ sa revanšuje? Nijakú. Ale ani inú šancu na prežitie.
Táto konštrukcia, ktorá je omnoho viac ako špekulácia, tvorí ideologické jadro blokačnej menšiny. Aritmetické jadro dáva 23 poslancov SDKÚ a 23 poslancov HZDS. Čiže 46 takých, čo všetky termíny pred júnom bloknú. (Ďalšiu vzburu v HZDS so stratou hlasov môžeme vylúčiť, keďže v tomto štádiu už ide o účasť na listine.) K 46 môžeme prirátať 9 "lintnerovcov" - dôvody rozpisovať netreba. To je 55, plus s pravdepodobnosťou rovnou istote ďalší "nezávislí", ktorí dnes hlasujú s premiérom. A - sme nad šesťdesiatkou.
Pochybnosť, isteže, byť môže. Nikto súdny však nedá viac ako 20-percentnú pravdepodobnosť ani alternatíve, že HZDS bude súhlasiť so skorším termínom ako jún, ani tomu, že Lintner a iní nezávislí dobrovoľne urýchlia svoju popravu. Možnosť, že SDKÚ zmení názor po tom, čo narazí na neoblomnosť koaličných partnerov, je tiež v hre. Vychádza však z nesprávnej premisy, ktorá tvrdí, že KDH a SMK údajne preferujú predčasné voľby. To je veľké nedorozumenie; obe strany vidia predčasné voľby ako "jediné riešenie" pre situáciu, ak bude zápcha v parlamente pokračovať. Nestačí im síce jednorázové odblokovanie parlamentu (napr. hneď v utorok), ak ale premiér poskytne garancie trvanlivej uznášaniaschopnosti a základnej priechodnosti zákonov, Bugár i Hrušovský dajú jednoznačne prednosť dovládnutiu. Oni len povedali, že takto sa ďalej ísť nedá a vyvíjajú tlak na Dzurindu i "šedú zónu" v NR SR, aby sa odfarbila.
Vedenia KDH i SMK, keby predčasné voľby presadili, vmanévrujú sami seba do ťažkej pozície, keďže mobilizovať do kampane tých istých straníkov, ktorí strácajú štátne fleky o šesť mesiacov skôr, než počítali, bude mimoriadne problematické. Toto nie je sranda. O aktivite SMK treba vedieť, že ju čaká dodatočné schvaľovanie na Republikovej rade. Bugár pre svoj návrh nemal žiadne poverenie, rozhodoval sa v afekte. Viacerí iní prominenti SMK jeho vystúpenie neschvaľujú.
Psychóza okolo predčasných volieb je hodne prepálená. Jediná strana, ktorá by vyhnala ľudí čím skôr k urnám, je Smer. Nikto iný takýto záujem reálne nemá. A to je faktor, ktorý má aj po udalostiach zo stredy a utorka v tejto debate stále svoju váhu. Už nie absolútnu, ale určite vyššiu, ako reči v afekte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.