premiér vníma terajšie vyjadrenia KDH a SMK pokojne a skôr si myslí, že vystrašia poslancov, aby sa prezentovali.
- SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda môžu aj po utorku ešte istý čas trvať na tom, že nie je dostatočná vôľa na predčasné voľby. Predseda parlamentu bude tak musieť ďalej neúspešne zvolávať parlament, čo však môže vo verejnosti vyvolať dojem, že poslanci opozície berú plat zadarmo. Tak sa možno postupne podarí presvedčiť nezávislých, aby podporili vládu. Otázne je, či by situácia trvala tri mesiace, po ktorých by parlament mohol rozpustiť prezident.
- Ak aj táto možnosť padne, premiér môže pripustiť predčasné voľby v júni. Situáciu môže otočiť a opozícii odkázať, že voľby v skoršom termíne prichádzajú do úvahy len vtedy, ak ho odvolajú, čo sa zrejme nepodarí. Vláda môže ďalej plniť všetky svoje kompetencie vrátane privatizácie. Takéto riešenie je však v rozpore s tým, že predčasné voľby požadujú aj SMK a KDH.
- Dohoda na predčasných voľbách bude zložitá. Keby SDKÚ, HZDS a Lintnerova skupina trvali na júnových voľbách vrátane viacerých nezávislých a naopak Smer, KSS, SMK a KDH na voľbách už na jar, tak ani jedna skupina by nemala dostatok hlasov na presadenie svojho návrhu.
- Otázkou je, ako by vláda fungovala až do júna. HZDS i SF majú predstavu o rekonštrukcii vlády, čo koalícia odmieta.
- Ak by predsa len vznikla dohoda na júnovom termíne volieb, zrejme by v dohode o "prežití vlády" bola podmienka, aby sa zastavila privatizácia nákladnej železničnej dopravy. Zatiaľ politici nevedia povedať, či by to platilo aj v prípade doprivatizovania Slovenských elektrární.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.