spojenie, ale je to často asi jediné, čo vieme o netopieroch povedať, i keď z praktického života s netopiermi nepoznáme podobný prípad," povedal Miroslav Fulin, odborný pracovník Východoslovenského múzea.
Oveľa smutnejšia pre tieto cicavce je skutočnosť, že ľudia ich vzhľad a tajuplnosť života zneužívajú na prirovnanie tých najhorších ľudských vlastností ako je krvilačnosť, rasizmus, xenofóbia a iné. Tieto spojenia predurčujú v ľuďoch od ranného detstva strach či nenávisť k netopierom. "Pritom sú to malé a milé živočíchy."
Netopier vo svojom vývoji, v snahe aby prežil, prekonal prevratné zmeny organizmu. Ako jediný cicavec využíva kožovitú blanu medzi predĺženými článkami prstov prednej končatiny na aktívne lietanie. Pre orientáciu na nočnej oblohe využíva zmyslové orgány na princípe echolokácie vysiela hlasové signály a ich odraz od predmetov spätne prijíma a analyzuje. "Oddychuje v polohe zavesený dolu hlavou a tomu prispôsobil aj orientáciu prstov zadnej končatiny, ktoré sú obrátené k telu. Samičky rodia raz ročne jedno mláďa a koja ho materinským mliekom. Zimu prežíva v hlbokom zimnom spánku, kedy sa mu takmer zastaví metabolizmus, aby s energiou, ktorú má v zásobe vydržal do jari. Čo mu môžeme my ľudia závidieť je to, že si nemôže dovoliť prežrať sa a pribrať, lebo by ho neuniesli ´krídla´ či neudržali nohy visieť."
Netopiere lovia nočný hmyz, prevažne komáre. Cez deň oddychujú v podkrovných priestoroch starších budov, v dutinách stromov, v jaskyniach, v opustených baniach a najnovšie aj v štrbinách panelových blokov. "Tu privádzajú na svet aj svoje potomstvo."
Na Slovensku máme v súčasnosti potvrdený výskyt 27 druhov netopierov. Niektoré z nich sú rozšírené takmer všade iné sú naopak ojedinelé. Len v máloktorom múzeu sa stretnete s ich preparátmi. Preparáciou strácajú svoju sviežosť a pôvodný vzhľad.
"Sú to výnimočné a vzácne živočíchy, preto sú celoeurópsky chránené v najvyšších kategóriách ochrany," dodáva Fulin.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.