obyčajne na vápenitých pôdach. Až 50 cm vysoká byľ nesie protistojné, krátko stopkaté, vajcovité listy, ktoré sú na okraji plytko vrúbkované alebo celistvookrajové. Hore je byľ rozkonárená a zakončená pavidlicovitou metlinou vytváranou z preslenov usporiadaných do paklasov. Voňavé kvety sú ružovo fialové až červenkasté. Plodmi sú tvrdky.
Pamajorán je pomerne premenlivý druh rastliny, v rámci ktorého niektorí botanici rozoznávajú dva až tri poddruhy. Okrem typického poddruhu sa občas vyskytnú rastliny s nápadne predlženými, valcovitými paklasmi, ktoré sú zložené až z 24 papreslenov. Tieto, často ako okrasné trvalky pestované rastliny, bývajú hodnotené ako samostatný poddruh pamajoránu obyčajného. Botanicky nejasné sú rastliny s husto páperistou, byľou, listami a kvetmi, ktoré majú aj husto žliazkaté kališné lístky. Udávajú sa u nás z územia Slovenského krasu.
Zatiaľ čo u nás rastie len jeden druh, v Stredomorí, odkiaľ pamajorán pochádza, rastie väčšie množstvo druhov. Napríklad v Turecku môžeme nájsť aj veľmi aromatické druhy, ktoré vytvárajú až cez 1 m vysoké kríky. Prečo sú druhy pamajoránu v tejto oblasti tak bohaté na voňavé látky, je predmetom dohadov botanikov. Niektorí to považujú za prispôsobenie suchej klíme, iní zas ako obranu proti spásaniu bylinožravcami.
Pamajorán obyčajný je aj krásnou trvalkou. Môžeme si jeho kyticou skrášliť aj náš domov. Kvitne od konca júna do septembra. Kvitnúce byle je možné zbierať na prípravu osviežujúceho čaju. Účinné látky v ňom patria k silicám (ide hlavne o tymol, cymol a karvakrol), trieslovinám, flavonoidom a horčine. Pretože silica má povzbudzujúce účinky, platí to v menšej miere aj o čaji, ktorý má veľmi príjemnú vôňu, a preto sa mu hovorí aj čaj dobrej nálady. Môžeme ho dlhodobo užívať. Pôsobí aj ako slabší odhlieňovací prípravok, podporuje vylučovaní žlče a vyprázdňovanie čriev. Účinný je aj pri kŕčoch, vrátane menštruačných, podporuje chuť do jedla, posilňuje nervy, stimuluje sexuálnu aktivitu a je vhodný aj pri prechladnutiu a ochorení dýchacích ciest. Pamajorán je možné pridávať aj do kúpeľa, kde pôsobí protireumaticky a má posiľňujúci účinok na organizmus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.