keď sa hudobná produkcia skončila a pociťujú "zvonenie" v ušiach. Problémy vznikajú aj u tých, ktorí sa chcú pri hlasnej hudbe zabávať a hluku nie sú ušetrení ani mnohí príslušníci strednej generácie, keď si ich deti púšťajú hudobné hity na "plné pecky".
Čím mladšia je generácia, tým hlučnejšiu hudbu vyznáva. Ignoruje upozornenie, že príliš vysoký počet decibelov poškodzuje sluch, pričom sama má problémy so sluchom, čo sa môže odraziť aj na školských výsledkoch a v bežnom živote. Wolkmany vystriedali discmany a ich slúchadlá má nejeden mladý človek denne v ušiach niekoľko hodín. Slúchadlá by nemali zavádzať zvuk priamo do zvukovodu a wolkmany by mali mať možnosť obmedziť intenzita zvonku. Diskotéky môžu byť pre sluch nebezpečné, veď hladina hluku sa pohybuje okolo 140 decibelov, čo je o 20 decibelov viac než zvuk zbíjačky. Pri práci s ňou si musí pracovník povinne chrániť uši. Ochrana pred nadmerným hlukom sa začína pri hranici 85 decibelov. Pretože uši sú veľmi citlivým orgánom, pri hladinách nad 85 decibelov môže vzniknúť porucha sluchu. V bežných podmienkach mesta nevznikajú, môžu sa objaviť v hlučných prevádzkach alebo na diskotékach.
Žiaľ, časť našej diskomládeže je nahluchlá a nedá si povedať, že po hlasitej hudbe by mala dopriať svojim ušiam poriadny oddych, najmä ak jej v nich zvoní alebo píska. Ak tieto "zvuky" v ušiach nepoľavia ani po návrate z diskotéky, alebo hlasitého koncertu, ide o prvý príznak poškodenia sluchu. K ďalším patrí pocit, že všetky zvuky okolo znejú tupo a vtedy si človek nastavuje televíziu alebo stereo stále hlasnejšie, až to v byte buráca. Nebýva zriedkavosťou, že z uháňajúceho auta počujú chodci všetko prehlušujúcu hudbu. Vodiči si neuvedomujú, čo môžu tým spôsobiť.
Je pravda, že žijeme v hlučnej dobe a s hlukom sa učíme žiť. Nepretržitý hluk ohrozuje zdravie a ak má niekto spomenuté príznaky, nech neotáľa s návštevou lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.