kotercoch bez prístreškov môžu dostať úpal. V uzavretých, nedostatočne vetraných priestoroch ich najmä pri väčšej koncentrácii ohrozuje prehriatie.
Úpal vzniká po priamom pôsobení slnečných lúčov na telo zvieraťa, predovšetkým na jeho hlavu. K prehriatiu dochádza pri vysokých teplotách prostredia a zvýšenej vlhkosti vzduchu, kedy sa naruší termoregulácia organizmu. Často sa vyskytuje pri transporte králikov v malých prepravkách, ale aj v preplnených kotercoch, a v zle ventilovaných priestoroch pri väčšom počte zvierat.
Pri obidvoch ochoreniach sú králiky malátne, majú zvýšenú telesnú teplotu, činnosť srdca a dýchanie sú zrýchlené. Koža na menej osrstených častiach tela, na viečkach a nose sa pri úpale zapáli - sčervenie. Prehriatie sa neraz končí uhynutím zvieraťa (zlyhanie srdca).
Prvá pomoc spočíva v okamžitom umiestnení králika do zatienenej a dobre vetranej miestnosti, prípadne zviera aspoň uložíme do tieňa a na hlavu mu priložíme studené obklady. Činnosť srdca je obyčajne potrebné podporiť kofeinovými injekciami.
Prevencia spočíva vo vytváraní vyhovujúcich životných podmienok. Králiky musia mať možnosť utiahnuť sa počas horúcich dní do chládku. Vodu na napájanie niekoľkokrát za deň obmieňame za čerstvú. Počas horúčav sa neodporúča zvieratá prepravovať, koterce neprehusťujeme. Ak sú králiky v uzatvorenom priestore, miestnosť vetráme častejšie (bez prievanu).
Slnečné žiarenie v primeranej dávke pôsobí na zvieratá blahodárne. Ovplyvňuje látkovú premenu, stimuluje činnosť nervovej sústavy a žliaz s vnútornou sekréciou, podporuje rast a vývoj mláďat, zvyšuje celkovú obranyschopnosť organizmu. Stimuluje aj pohlavnú aktivitu králikov a zlepšuje reprodukčné procesy. Ultrafialové lúče zároveň majú baktericídne účinky, ničia choroboplodné zárodky v prostredí. O ich priaznivom vplyve svedčí aj to, že králiky sa s obľubou slnia opreté o pletivo kotercov.
Autor: MVDr. Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.