Prof. Ing. Alojz VEREŠ, DrSc.
Pestovateľ viniča sa chtiac-nechtiac zúčastňuje na biologizácii výroby, využívajúc faktory a metódy na dosiahnutie uspokojivého množstva a kvality hrozna. Zohľadňuje biologické zákonitosti rastu a vývinu viniča a vytvára podmienky pre tento proces. Patrí sem aj biologické obrábanie pôdy, jej ekologické využívanie a ošetrovanie. Vinohradník zabezpečuje rozvoj všetkých činiteľov vytvárajúcich priaznivé vlhkostné, tepeľné a iné fyzikálne vlastnosti pôdy, ktoré sú vhodné pre mikroorganizmy a rastliny.
Každé obrábanie pôdy je spojené s prekyprením množstva materiálu biologického pôvodu. Úrodnosť pôdy zabezpečuje samotný pôdny edafón, ale aj koreňový systém rastlín. Biologizácii výroby sa prispôsobuje využívanie a obrábanie pôdy, tak v monokultúre viniča ako aj v biocenóze na pôde.
Obrábanie pôdy prešlo dlhodobým vývojom. Vytvorili sa sústavy obrábania, využívania a zúrodňovania pôdy, ktoré majú tlmiť jej únavu, šetriť pôdnu štruktúru a podporovať regeneráciu pôdnej úrodnosti. S takýmto cieľom vznikajú systémy striedania plodín. V poľnom hospodárstve sú to osevné postupy a vo vinohradníctve cykly pravidelného hnojenia organickými hnojivami. Už asi 50 rokov sa uplatňuje ozeleňovanie pôdy medzi radmi viniča, pri ktorom sa vysievajú ozimné a jarné zmesky jednoročných rastlín na zelené hnojenie a zmesy tráv s rôznou dobou a počtom kosenia.
Biologickému obrábaniu pôdy vo vinohradoch sme sa v bývalom Výskumnom ústave vinohradníckom a vinárskom v Bratislave venovali viac rokov. Sledovali sme trávny porast so závlahou a bez závlahy, zmesi jednoročných rastlín so závlahou a bez závlahy, nástielku kôry k viniču a čierny úhor. Dosiahnuté výsledky sme v praxi overili a doteraz platia aj pri bezorbovom obrábaní vinohradu. Týkajú sa zmien fyzikálnych a chemických vlastností pôdy, tvorby humusu, vrstvy mačiny a tiež zmien obsahu makroživín v pôde. Vytvorili sme vhodné zmesy jednoročných rastlín - podplodín a trávnych porastov, ako aj systémy agrotechniky ich ošetrovania. Zistili sme, že tieto rastliny v polykultúre s viničom nie sú pri správnej agrotechnike a prihnojovaní konkurentom pre vinič, tak pri čerpaní vlahy ako aj živín. Všetky plodiny a nástielka kôry pozitívne vplývajú na rast a rodivosť viniča, objemovú hmotnosť pôdy, pórovitosť, vzdušnú kapacitu, kapilárnu vodnú kapacitu a vodostálosť agregátov pôdy. Plnia funkciu protierozívnej ochrany pôdy a môžu nahradiť terasovanie pôdy. Nenarúšajú orničnú vrstvu, ráz krajiny a ani neznižujú produkčnú výmeru plochy. Pritom však šetria investičné prostriedky. Proti erózii sa osvedčila aj nástielka stromovej kôry. Proti burinám nie je dostatočne účinná, ale pôdu obohacuje humusom a voči viniču je indiferentná.
Autor: Ing. Peter ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.