svoj pracovný trh pre obyvateľov nových krajín únie s najväčšou pravdepodobnosťou neotvoria. Obdobie, kedy nebudú Slováci môcť pracovať v Rakúsku bez pracovného povolenia, potrvá minimálne do roku 2009.
"Oficiálne rozhodnutie zatiaľ ešte nepadlo, rakúsky kancelár aj minister hospodárstva už avizovali, že obmedzenia potrvajú minimálne ďalšie tri roky," povedala Ingrid Nowotná z rakúskeho ministerstva hospodárstva a práce.
Rakúsko je spolu s Nemeckom krajinou, ktorá k otázke voľného pohybu pracovných síl pristupuje najprísnejšie. Oba štáty po vstupe nových desiatich členov do únie informovali, že pracovný trh pre nových euroobčanov úplne neotvoria najbližších sedem rokov.
Rakúšania argumentujú tým, že ich trh je primalý a len minulý rok museli prijať 30-tisíc ľudí z krajín mimo Európskej únie. Ako problém vnímajú hlavne nerovnováhu v mzdách. "Mnoho Rakúšanov sa bojí o svoje miesta. Prevláda strach, že zamestnávatelia budú po otvorení trhu na Slovensku a v iných krajinách hľadať pracovné sily len preto, aby mohli prepustiť svoje drahšie domáce. Tento strach je iracionálny, ale musíme dať našim občanom čas stráviť strach z rozšírenia na východ," hovorí Nowotná. Rakúšania chcú vraj dopredu stanoviť podmienky a získať nástroje na chránenie svojho trhu.
Nowotná odmieta, že rakúsky trh by bol pre nás uzatvorený. O pracovné povolenie si podľa nej môže požiadať každý a neexistujú žiadne kvóty, koľko povolení pre občanov EÚ možno vydať.
V súčasnosti pracuje v Rakúsku legálne asi osemtisíc Slovákov. Možnosťou, ako pracovné trhy viac prepojiť, je uzatvorenie bilaterálnej zmluvy o tzv. pendleroch, ľuďoch žijúcich v jednej a pracujúcich v druhej krajine. Dokument rozpráva o presných číslach ľudí, ktorí môžu bez väčších obmedzení pracovať za hranicami a o výmene praktikantov spomedzi vysokoškolských študentov.
Takúto zmluvu majú už uzatvorenú Maďari, Česi ju podpísali pred mesiacom a do platnosti vstúpi začiatkom budúceho roku. Nowotná priestor na takúto dohodu so Slovenskom pripustila, podotkla však, že ide o politickú otázku. "Som rád, že Rakúsko má o uzatvorenie takejto zmluvy záujem. O niečo podobné sa snažíme od roku 1994. Posledné rokovania boli v roku 2001," povedal minister práce Ľudovít Kaník.
Martin KÓŇA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.