sprostredkovateľa. V takom prípade môžu zarábať na uzatváraní fiktívnych zmlúv. Za odovzdanú a akceptovanú zmluvu im totiž dôchodkové firmy zaplatia.
Sociálna poisťovňa zaznamenala niekoľko desiatok prípadov podvodných zmlúv, v jednom prípade už súd rozhodol. Povedala to Vladimíra Pôbišová, riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne.
Ak sa meno klienta objaví v zmluve o starobnom dôchodkovom sporení bez jeho súhlasu, nestačí, ak to povie Sociálnej poisťovni. Nedobrovoľný klient sa teda musí obrátiť na súd so žalobou o určenie a spochybniť podpis na zmluve. Až po rozhodnutí súdu môže Sociálna poisťovňa zmluvu vymazať.
Falšovanie zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení je však aj trestným činom poškodzovania cudzích práv a podvodu. Treba ho ohlásiť na polícii a v prípade, že klient utrpel majetkovú ujmu, treba sa dožadovať odškodnenia od sprostredkovateľa - podvodníka. Každý sprostredkovateľ má licenciu od Úradu pre finančný trh a legitimáciu od dôchodkovej firmy, ktorú zastupuje. Licencie má zatiaľ 30-tisíc sprostredkovateľov starobného dôchodkového sporenia.
V období medzi akceptáciou zmluvy o starovnom dôchodkovom sporení a jej vymazaním Sociálnou poisťovňou môže prejsť aj niekoľko mesiacov. Dôchodková správcovská spoločnosť, ktorej podvodník zmluvu predal, musí po anulovaní zmluvy peniaze vrátiť Sociálnej poisťovni, ktorá sa stará o centrálny výber odvodov do verejných sociálnych fondov.
V prípade, že dôchodková firma peniaze Sociálnej poisťovni na virtuálny účet klient nevráti, môže ju klient zažalovať. V majetkovoprávnych sporoch s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami klientov zastupuje Sociálna poisťovňa. Ak by súd nevyhrala, peniaze klientovi na virtuálny účet doplatí z vlastného rezervného fondu.
Najistejším spôsobom, ako riešiť problémy so sfalšovaním zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení, je zavolať priamo dôchodkovej správcovskej spoločnosti, v ktorej mene sprostredkovateľ - podvodník zmluvu uzatvoril. Dôchodkové firmy zhodne tvrdia, že niekoľko takých prípadov evidujú a takýmto nedobrovoľným klientom navrhujú riešenia. Ak dôchodkové firmy zistia, že podozrenie z podvodu je opodstatnené, ihneď s daným sprostredkovateľom ukončia spoluprácu.
(tv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.