Maturovať môžete aj z predmetu, ktorý sa na škole nevyučuje
Najmä gymnazisti začali byť ustarostení po zverejnení faktu, že rodinka povinných maturitných predmetov sa od minulého roka rozrástla o piateho
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
člena. Uveďme si jednoduchý príklad: Jožko Mrkvička chodí na gymnázium. Bude maturovať zo slovenčiny, angličtiny, matematiky a dejepisu. Ostal mu však ešte jeden povinný predmet a v noci nemôže zaspať, pretože si nevie vybrať žiaden taký, ktorý mu dobre ide. Biológia je ťažká, chémii tiež nerozumie, náuka o spoločnosti je o ničom... Celé štyri roky však Jožko navštevoval jazykovú školu, kde sa učil francúzštinu. Má ju rád, baví ho, myslí si, že by z nej určite zmaturoval lepšie, ako z ostatných predmetov. Žiaden problém!
Vedeli ste totiž o možnosti maturovať napríklad aj z predmetu, z ktorého ste počas štúdia na strednej škole nemali ani jednu jedinú vyučovaciu hodinu?!
Do 30. septembra 2005 sú žiaci povinní svojim triednym profesorom nahlásiť jednotlivé maturitné predmety. Urobia to formou záväznej a nemennej prihlášky, v ktorej budú uvedené i zvolené úrovne (tie bude v krajnom prípade možné zmeniť až do 15. októbra). "Do tejto prihlášky žiak napíše, z ktorého predmetu chce maturovať. Nezáleží na tom, či sa ho na strednej škole učil, alebo nie. Triedny profesor odovzdá prihlášky riaditeľovi a ten sa musí postarať, aby bola maturitná skúška z tohto predmetu študentovi umožnená. V tomto roku sme mali takéto prípady dva; jeden študent takto maturoval z francúzskeho a jeden z ruského jazyka a všetko prebehlo bez problémov," hovorí RNDr. Viera Juríková z Krajského školského úradu v Košiciach.
Táto možnosť samozrejme nie je vyhradená len študentom gymnázií. Ak by Jožko Mrkvička chodil na strednú odbornú školu, riaditeľ by mu takisto musel umožniť maturitu z francúzštiny. Ibaže s malým rozdielom: keďže na SOŠ sú povinné len štyri maturitné predmety (teoretická časť, praktická časť, slovenský jazyk a cudzí jazyk), Jožko by si francúzštinu zvolil ako piaty dobrovoľný predmet. A aký je rozdiel medzi povinným a dobrovoľným predmetom? "Ak by náhodou študent nezložil maturitnú skúšku z dobrovoľného predmetu, de facto sa nič nedeje. Tento predmet jednoducho na vysvedčení zapísaný nebude," hovorí Viera Juríková. Aj gymnazista si, samozrejme, môže zvoliť dobrovoľný predmet, bude teda šiesty v poradí. "Ďalším rozdielom je aj to, že kým z povinného predmetu musí žiak absolvovať aj externú aj internú časť maturitnej skúšky (ak externá časť existuje), pri dobrovoľnom predmete si môže zvoliť napríklad len internú alebo len externú časť," dodala V. Juríková.
Keď si študent vybral predmet, ktorý sa na jeho strednej škole neučí, maturitnú skúšku absolvuje na inej škole. V dostatočnom predstihu je škola povinná maturantov informovať o dátume a mieste ich maturitnej skúšky. Riaditeľ školy v spolupráci s Krajským školským úradom vyberie vhodnú školu, na ktorej sa daný predmet vyučuje a to tak, aby sa termíny maturity z ostatných predmetov nekryli. "Potom je žiak povinný včas doraziť na maturitnú skúšku na určenej škole. Ak by sa zvolený predmet nevyučoval na žiadnej škole v meste, v ktorom žiak študuje, sú dve možnosti. Buď bude musieť cestovať do iného mesta, alebo bude skúšobná komisia vytvorená na jeho strednej škole," vysvetľuje RNDr. Viera Juríková.
Ak by sa termíny skúšok predsa len kryli, musel by žiak požiadať pri jednom z týchto dvoch predmetov o náhradný termín a externú časť by teda absolvoval v iný deň. Túto možnosť prekonzultuje s triednym profesorom a ten jeho žiadosť podá riaditeľovi školy, ktorý je povinný náhradný termín umožniť.
Keďže informovanosť o tejto možnosti maturít je nedostatočná, stáva sa, že riaditelia škôl nie sú ochotní vyhovieť žiadosti študentov o maturitnú skúšku z predmetu, ktorí sa na škole nevyučuje. V tom prípade má žiak právo obrátiť sa na príslušný Krajský školský úrad, ktorý bude ďalej s riaditeľom komunikovať. "Nie je dobré, ak s tým riaditelia robia zbytočné problémy, pretože je to potom nepríjemné pre školu i žiaka a od maturitnej skúšky môžu študenta ľahko odradiť," myslí si V. Juríková.
Dominika UHRÍKOVÁ
Autor: myshka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.