Vysokoškoláci budú môcť dostať dva typy motivačných štipendií a to prospechové a mimoriadne. Priemerná výška prospechového štipendia by mala byť v
Janka Štefková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Vysokoškoláci budú môcť dostať dva typy motivačných štipendií a to prospechové a mimoriadne.
Priemerná výška prospechového štipendia by mala byť v tomto akademickom roku 15 tisíc korún, pričom do 5 % študentov bude môcť získať až 20 tisíc korún za svoje študijné výsledky, zvyšných 5% študentov 10 tisíc korún. Tieto dotácie dostanú študenti raz za semester, samozrejme ukončený. Ministerstvo vyčlenilo finančné prostriedky tak, ak by na každej škole poberalo prospechové štipendium zhruba 10% študentov.
Za mimoriadne výsledky vo vedeckej a umeleckej činnosti, za vynikajúce športové výsledky, za vynikajúce plnenie študijných povinností počas celého štúdia či kvalitnú záverečnú prácu budú môcť dostať študenti mimoriadne štipendium. A to jednorázovo maximálne jeden krát za akademický rok. Teoreticky by si teda tí najšikovnejší študenti mohli prilepšiť ročne aj o 30 000 korún (20 tis. prospechové a 10 tis. mimoriadne).
Ako sme na ministerstve zistili, prváci na vysokej škole budú počas prvého semestra o toto mimoriadne aj prospechové štipendium ukrátení. Vyplýva to z toho, že na škole len začínajú a prvé dávky im po splnení podmienok či už na vyplatenie prospechového alebo mimoriadneho štipendia môžu byť vyplatené až po úspešnom uzavretí a ukončení prvého semestra.
Podmienky na udeľovanie štipendií musí škola zverejniť na začiatku akademického roka a rovnako musia byť transparentne zverejnené aj zoznamy študentov, ktorí splnili kritériá a štipendiá dostanú. Ministerstvo sa vraj neobáva toho, že vysoké školy by mohli zneužiť to, že majú v určovaní podmienok na splnenie kritérií pre štipendium voľnú ruku. Ako vraví tlačová tajomníčka Lucia Dobrodenková, "ministerstvo samozrejme určí základné podmienky, ktoré bude každá jednotlivá fakulta ďalej špecifikovať." Nemôže sa stať to, že fakulta stanoví tak prísne podmienky, že ich splní málokto? Mohla by tým teoreticky ušetriť peniaze. "Nemôže sa stať ani to, že fakulta stanoví nevhodné podmienky pre získanie štipendia, pretože tieto finančné prostriedky budú dostávať školy navyše."
Ako tajomníčka takisto uviedla, poskytovanie štipendií študentov administratívne nezaťaží. "Dostanú ho automaticky, ak budú spĺňať školou stanovené kritériá. Povinnosťou študenta bude len dva krát ročne si osobne zájsť vyzdvihnúť peniaze," uzavrela Lucia Dobrodenková.
Minister školstva plánuje na mimoriadne štipendiá vyčleniť toľko finančných prostriedkov, aby ho poberalo 5% študentov každej fakulty. Na rok 2005 MŠ SR odhaduje výdavky pre prospechové štipendiá 64,4 mil. Sk a na mimoriadne štipendiá 3,3 mil. Sk. Výška odhadovaných výdavkov na akademický rok 2006/2007 je 150 mil. Sk.
(por)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.