Eurokomisári „o budúcnosti Európy"
Brusel (TASR) - Európska komisia sa včera na mimoriadnom seminári mimo Bruselu radila o súčasných najpálčivejších problémoch, ktorým musí čeliť Európska únia. Seminár pod vedením predsedu EK Josého Manuela Barrosa sa síce oficiálne volá „o budúcnosti Európy", počas celého dňa sa však diskutovalo najmä o štyroch hlavných problémoch EÚ súčasnosti: chýbajúcej dohode o finančnom výhľade na roky 2007-13, osude euroústavy po jej odmietnutí vo Francúzsku a Holandsku, budúcnosti európskeho sociálneho modelu a zlepšení celkového výkonu EK.
Všetkých 25 komisárov si na včerajší seminár malo pripraviť osobný príspevok o tom, ako by podľa nich mala únia reagovať na uvedené problémy. Jednou z najhorúcejších tém by mala byť tzv. finančná perspektíva na roky 2007-13, ktorú sa nepodarilo dohodnúť na júnovom summite. Komisia i mnohé, najmä nové členské štáty, si veľmi želajú dohodu ešte v tomto roku, britské predsedníctvo v EÚ však od júla v tomto smere prakticky nič neurobilo. Komisia varuje, že čím neskôr sa dohoda podarí, tým väčšie finančné straty postihnú nových, chudobnejších členov, vrátane Slovenska.
Dve najväčšie strany zajtra o koalícii
Berlín (SITA/AP) - Dve najväčšie nemecké strany - sociálni demokrati kancelára Gerharda Schrődera a kresťanskí demokrati Angely Merkelovej - sa stretnú zajtra na koaličných rokovaniach.
Uviedol to včera predstaviteľ Sociálnodemokratickej strany (SPD). Dve strany získali dostatočný počet kresiel v parlamente na sformovanie vlády a ukončenie politickej blokády krajiny. Predtým však budú musieť prekonať viaceré programové
rozdiely - od daňovej politiky a reformy trhu práce až po názor na členstvo Turecka v EÚ. Problémom pri rokovaniach môže byť aj snaha lídrov oboch strán stať sa kancelárom.
Jechanurova neschválili za ukrajinského premiéra
Kyjev (TASR) - Ukrajinský parlament včera odmietol kandidatúru Jurija Jechanurova na post premiéra. Technokrat, podporovaný prezidentom Viktorom Juščenkom, získal podporu iba 223 poslancov - o troch menej než bolo potrebné minimum.
Len krátko predtým Juščenko vyzval poslancov na urýchlené schválenie ním podporovaného kandidáta na kreslo premiéra v snahe uchrániť krajinu možných politických zmätkov. Na základe obvinení z korupcie Juščenko 8. septembra odvolal z premiérskeho postu svoju niekdajšiu kľúčovú spojenkyňu z obdobia minuloročnej oranžovej revolúcie Juliju Tymošenkovú a na jej miesto navrhol svojho dlhodobého spojenca Jurija Jechanurova. Politickí komentátori však spochybňovali Jechanurovove šance na získanie podpory minimálne 226 hlasov v 450-člennom zákonodarnom zbore.
Palestínčania oslavujú odchod izraelských vojakov
Sanur (SITA/AFP) - Stovky Palestínčanov zaplavili bývalú židovskú osadu Sanur na Západnom brehu, odkiaľ včera odišli poslední izraelskí vojaci. Palestínčania rozvešali vlajky na bývalej mešite, ktorá osadníkom slúžila ako židovský seminár a synagóga.
V mešite, ktorú teraz pomenovali "mešita slobody", sa konali ďakovné
modlitby prvýkrát od okupácie palestínskych území v roku 1967. V Sanure sa včerak večer konala aj oslava izraelského odchodu. Izraelské jednotky opustili štyri osady na Západnom brehu včera ráno. Na rozdiel od Pásma Gazy zostanú palestínske územia na Západnom brehu pod kontrolou izraelských bezpečnostných síl a vojakov.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.