inovatívnymi konštrukčnými riešeniami, ktoré viedli najmä k zvyšovaniu presnosti chodu hodiniek. V roku 1916 uviedla spomenutá firma na trh hodinky Micrograph, ktoré mali ako prvé na svete zabudované stopky s presnosťou na jednu stotinu sekundy. Hodinky Microtimer, ktoré firma TAG Heuer uviedla na trh v roku 1966, boli prvými hodinkami, ktoré merali čas s presnosťou na jednu tisícinu sekundy. V roku 1969 prišla spomenutá firma na trh s prvým automaticky naťahovaným chronografom na svete boli to známe hodinky Chronomatic 11, vystrojené mikrorotorom, ktorý sa pri pohybe ruky pootáčal a tak naťahoval hnaciu pružinu hodiniek.
Pre tretie tisícročie vyvinula firma TAG Heuer revolučné hodinky, ktoré "nabúravajú" niekoľko základných princípov, ktorými sa konštrukcia hodiniek riadila niekoľko storočí. Prvý z týchto princípov hovorí, že na prenos pohybu sa v hodinkách používajú výlučne ozubené kolieska. Podľa druhého princípu oscilujúce hmoty v hodinkách vykonávajú vždy rotačný pohyb. No a tretí princíp hovorí, že na zníženie trenia jednotlivých koliesok sa používajú trecie rubínové ložiská. Pri vývoji nových koncepčných hodiniek Monaco V4 s automatickým naťahovaním (pohybom ruky) neuplatnila firma TAG Heuer ani jeden z uvedených troch klasických konštrukčných princípov hodinárskeho umenia. Hodinky Monaco V4 sú prvými hodinkami na svete, v ktorých bola väčšina ozubených prevodov nahradená patentovanými prevodmi pomocou miniatúrnych ozubených remeňov. V hodinkách je celkovo trinásť takýchto remeňov či skôr remienkov ktorých šírka je len 0,5 mm a hrúbka len 0,45 mm. Klasický oscilujúci rotor bol v hodinách Monaco V4 nahradený lineárne oscilujúcou hmotou. Týmto lineárnym oscilátorom je malý platinový ingot s hmotnosťou 4,25 gramu, ktorý sa (sem a tam) pohybuje po dráhe, umiestnenej medzi štyrmi kolieskami s hnacími pružinami. Na minimalizáciu trenia rotujúcich častí neboli v hodinkách Monaco V4 použité klzné ložiská zo syntetického rubínu, ale miniatúrne guľkové ložiská. V hodinkách je celkovo 39 takýchto ložísk, pričom najmenšie z nich má priemer len 2,2 mm a jeho hrúbka je 0,5 mm. Guľôčky tohto ložiska majú priemer len 0,25 mm.
Mimochodom, symbol V4 v označení nových koncepčných hodiniek firmy TAG Heuer nemá nič spoločné s voľným politickým zoskupením V4, do ktorého okrem Slovenska patrí Česko, Maďarsko a Poľsko. Symbol V4 má naznačovať že v hodinkách sú štyri hnacie kolieska s pružinami, vždy dve na každej strane lineárneho platinového oscilátora, pričom každá dvojica je voči rovine ciferníka sklonená o 15o ide teda o podobné usporiadanie ako u vidlicového štvorvalcového motora. Revolučné hodinky TAG Heuer Monaco V4 by sa v blízkej budúcnosti mali dostať na trh.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.