napokon až tak dlho - iba týždeň - dlhodobé následky však môžu byť porovnateľné: Ďalší úbytok prestíže a dôveryhodnosti politiky i celého systému. Pričom existuje podozrenie, že už dnes sú to hodnoty temer nemerateľné.
Je dobre, že sa tak stalo. Parlament je v prvom rade továreň na zákony, nie aréna pre thajský box gladiátorov. Vládne návrhy sa zhurta valili jeden za druhým cez prvé do druhého čítania. Príznačné je, že zväčša úplne mimo pozornosti tej poslaneckej štafáže, ktorá bola pripravená preliať poslednú kvapku krvi aby dokázala, že Dzurinda nemá 76 hlasov. To bolo dôležité, zákony nie sú až taká priorita. Treba si dobre všímať, čo ich trápi a zaujíma. A ako sa okamžite reštartuje ostražitosť tejto kamarily, keď príde zákon, z ktorého sa dá vytrieskať nejaká demagógia.
Politicky kľúčový bod prišiel hneď z výkopu - Ficov návrh uznesenia o zastavení privatizácie. Odmietnutie fakticky tou istou väčšinou (Hortov návrh na vyhodenie z programu) opečiatkovalo obmedzenosť taktiky Smeru. Keby sa nehrali s obštrukciou a koalícia by toto hlasovanie podcenila tak, ako otvorenie schôdze, šanca dať gól bola omnoho väčšia. Minimálne Kolesár s Džupom by zostali tam, kde patria, a enkláva "nezávislých" v žolde koalície by nebola konfrontovaná s dĺžkou trvania svojej politickej existencie, ale "iba" s bodom privatizácia. Týždeň verbovania hlasov vykryštalizoval väčšinu, ktorá bude teraz zrejme držať väčšinu vládnych návrhov. Až po najťažší a najdôležitejší - rozpočet. Naliať ale Ficovi štyri zdravé bunky do pomútenej lebky je zadanie vyššieho stupňa obtiažnosti, ako deblokovať slovenský parlament a ruský dlh dohromady.
Podobne vyfučali Smeru i ďalšie návrhy. Veľmi dobre, nech sa učia, veď sú ešte mladí. Sami sformovali proti sebe tesnú väčšinu, ktorá sa síce netvári ako koalícia, relatívne pevné spojivo však existuje - záujmy. Konkrétne jeden - vydržať do budúceho septembra. Je totiž iba clonou, a dosť priehľadnou a pokryteckou, ak KDH a SMK pečú naďalej predčasné voľby na otvorenom ohni. Debata o návrhu ústavného zákona s Dzurindom a Lintnerom na koaličnej rade, čo mala byť včera večer, je totiž len imidžová aktivita na vymedzenie sa voči SDKÚ s Lintnerom, ktorí sa vďaka spôsobu budovania koaličnej väčšiny dostali do polohy morálnych páriov a vyvrheľov spoločnosti. Vypísanie predčasných volieb na marec-apríl je po včerajšej deblokácii hra, keďže koalícia musí byť v kauze jednotná. Ak sú SMK a KDH hlboko presvedčené, že väčšina je nespoľahlivá a konať treba, majú vypovedať koaličnú zmluvu. Nie je dvakrát seriózne honiť vlastné preferencie na úkor partnera.
Bugár i Hrušovský si evidentne a viackrát protirečili vzájomne i sebe samým. Je principiálne nezmyselné odmietať hlasovanie o dôvere vláde, čoho sa držia obaja, a zároveň sa tváriť, že predčasné voľby sú stále najlepšie. Ak sa im fakt tak páčia, prečo sa boja tohto hlasovania? Ak vybuchnú, vláda padá, a cesta k marcu je okamžite otvorená, resp. otvorenejšia ako kedykoľvek doteraz. Čo im teda prekáža? Treba neustále opakovať: Hlasovanie o dôvere je v situácii, v ktorej sa "koalícia", či čo to je, nachádza, nevyhnutnosť. Politická štruktúra vlády je iná ako tá, ktorá dostala v októbri 2002 dôveru a pohyby v parlamente sú také rozsiahle, že občerstviť na posledný rok by sa malo aj programové vyhlásenie.
Momentálne je pravdepodobnosť, že na akýkoľvek zákon by dostali 76 hlasov, vysoká, lebo sa kryje s deblokačnou čatou zo včerajška. Oni však nechcú štandardné riešenia a volia dovládnutie v chaose, pričom zodpovednosť má padnúť na SDKÚ a Lintnera, bez ktorých sa akože pohnúť nemôžu. Niežeby zodpovednosť Dzurindovi a Lintnerovi (a Ruskovi, samozrejme!!) nepasovala, naopak. Poslancov postrácali SDKÚ a ANO a ešte vlastnými chybami. Nech trpia. Vec je jasná, ale hra to nie je poctivá. Netreba balamutiť ľudí. Alebo idú po predčasných voľbách priamo a prudko, alebo nech rovno vyhlásia, že toto usporiadanie berú a ďalšie diskusie sú neaktuálne, lebo jún ako kozmetiku neprijímajú a lehoty po novembri už nič skoršieho ani nedovolia.
Pokiaľ sa KDH a SMK chcú dištancovať od nových koaličných akvizícií a postaviť sa k novej väčšine ako dočasne trpenému provizóriu, musia sa vyjadriť hneď a zaraz. V októbri je už neskoro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.