Korzár logo Korzár

Ako Stropkov prechádzal z rúk do rúk

V roku 1387 sa uhorským kráľom stal Žigmund Luxemburský, ktorý vládol do roku 1437. Viedol dobrodružnú zahraničnú politiku, časté vojny a bol veľkým

márnotratníkom, ktorý sa topil v dlhoch. Pred prvou písomnou zmienkou o Stropkove, tento s pevnosťou a poddanskými dedinami patril šľachticovi Ladislavovi zo Svätého Jura zo Šarišskej stolice.

Po jeho smrti sa v listine, ktorú vydal kráľ 12. marca 1404 v Kežmarku uvádza, že Stropkov s panstvom ostal bez dediča a preto všetky majetky prešli do rúk kráľa. Ten ich zálohoval najskôr Prokopovi Balickému za šesť tisíc dukátov, ale vzápätí za ďalších šesť tisíc tie isté majetky zálohoval jeho bratrancom - Ondrejovi, Jánovi a Mikulášovi Balickému. Všetci takto nadobudli právo na užívanie majetkov až do vrátenia zálohovaných 12-tisíc dukátov. Z historických dokumentov sa nedá zistiť či ich kráľ niekedy vrátil. Na majetky si robil nároky príbuzný Ladislava - Štefan Čert.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1408 sa situácia opäť zmenila. Stropkov s pevnosťou a poddanskými dedinami dostal od kráľa za verné služby v boji proti husitom a Turkom Imrich Perényi. Vtedy dostali aj ďalšie majetky na východnom Slovensku, v Maďarsku a na Podkarpatskej Ukrajine. Stropkov sa na 150 rokov ocitol v moci Perényiovcov.

Po smrti Žigmunda Luxmeburského rozdelili krajinu na dva tábory. Do Uhorska vtrhli bratríci, Ján Jiskra bol v službách Alžbety, vdovy po Albertovi Habsburskom, v Stropkove sa posilnili pozície Perényiovcov a dostávali sa do rôznych potyčiek. Boli majstri vo využívaní chaosu, ktorý zavládol v krajine. Oslabovali práva mešťanov a najmä nemeckých kolonistov v meste a v poddanských dedinách. Stropkov si podmanili a pomoci sa Stropkovčania dožadovali najviac od Bardejova, odkiaľ do Stropkova prišli.

SkryťVypnúť reklamu

Keď nastúpil na trón Matej Korvín v roku 1458, boli Perényiovci spočiatku na strane kráľa, neskoršie v roku 1471 bolo voči kráľovi zosnované sprisahanie, do ktorého sa zapojili aj Perényiovci. Sprisahanci pripravovali namiesto Mateja Korvína na uhorský trón Kazimíra, syna Vladislava I. Jagelovského. Vzápätí vtrhli do Uhorska poľské vojská, najskôr v počte 12-tisíc mužov a neskoršie znova s počtom štyri tisíc ozbrojencov, ktorých viedol kráľovič Ján Albert. Časť poľských vojsk sa usadila v Stropkove a Perényiovci im poskytli pomoc. Takto sa dostali do rozporu s kráľom Matejom Korvínom. Ten im odobral majetky a dal pokyn zničiť pevnosť v meste. Za tento čas poľské vojská plienili Stropkov. Špekulanti Perényiovci sa z toho znova dostali. Mikuláš Perényi sa tajne stretol s kráľom Matejom a ten mu znova vrátil majetok. Bol to rafinovaný manéver Perényiovcov.

SkryťVypnúť reklamu

Perényiovci naďalej porušovali občianske práva obyvateľov Stropkova a utláčali poddaných. Mnohí mešťania z radov nemeckých kolonizátorov sa rozhodlo opustiť mesto a sadiť sa v Bardejove, Prešove, Levoči a v Košiciach. Odchod im znemožňovali Perényiovci a preto sa Stropkovčania obrátili o pomoc a podporu očakávali od Bardejova. Bolo to v období, keď Mikuláš a Štefan Perényiovci sa vydali za dobrodružstvami po celom východnom Slovensku. Zbíjali a prepadávali obchodníkov a privlastnili si aj stropkovský tridsiatnik. Chýr o ich priestupkoch sa dostal až na kráľovský dvor. Znepokojené boli aj kráľovské mestá na východnom Slovensku, najviac Košice.

V roku 1483 kráľ Matej Korvín zorganizoval proti Perényiovcom vojenskú výpravu pod velením neskoršieho župana Zemplínskej stolice - Andreja Labatlana. S pomocou spomínaných miest a najviac Košíc sa podarilo dobyť stropkovskú pevnosť. Podobné akcie sa uskutočňovali proti Perényiovcom po celom východnom Slovensku. Postupne im boli odobraté majetky a zostalo im ich najväčšie centrum na Trebišovskom hrade. Odobratý stropkovský majetok s poddanskými dedinami kráľ pridelil svojmu nemanželskému synovi Jánovi Korvínovi.

Vrátim sa znova do obdobia boja proti poľským vojskám, kde významnú úlohu v tomto boji zohral spišský župan Štefan Zápoľský. Po náhlej smrti kráľa Mateja I. sa uhorským kráľom stal Vladislav II. Jagelovský. Znova vrátil majetky Perényiovcom. Imrich Perényi si v roku 1494 požičal 20 tisíc zlatých dukátov od jágerského biskupa Tomáša Bakóca z Erdédu a preto bol stropkovský majetok až do roku 1506 v zálohe Erdédyovcov.

Pozície rodu Perényiovcov na východnom Slovensku aj v Stropkove začali slabnúť. Aj napriek tomu sa niektorí z neho prepracovali do vysokých funkcií v Uhorsku. Posledný bol Gabriel (zomrel 7. júla 1567), ktorým zanikla palatínska vetva Perényiovcov v Uhorsku.

Po jeho smrti majetky Perényiovcov v Stropkove najskôr prešli do vlastníctva kráľa Ferdinanda I., ktorý ich prisľúbil šľachticovi Jánovi Peteovi. Sľub zrealizoval až ďalší panovník Maximilián II. v roku 1568 za 20 tisíc zlatých. S ocenením majetku nesúhlasila vdova po Gabrielovi Perényim, ale Stropkov sa aj napriek jej odvolaniu na 200 rokov ocitol v moci nových zemepánov - Peteovcov.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 428
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 586
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 361
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 310
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 562
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 250
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 519
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu