ho v továrenských tímoch doteraz reprezentovali iba dvaja Angličania. Aj tí však na síce nie menej dôležitom, ale aj tak menej populárnom sedadle spolujazdca. Prvým je Philip Mills navigujúci v Subaru nórskeho ex-šampióna Pettera Solberga a druhým bol až do nedele Michael Park, ktorý jazdil v tíme Peugeot spolu s Estóncom Markko Märtinom. Áno, minulý čas je bohužiaľ namieste. Práve druhý zo spomínaných, 39-ročný otec dvoch detí, Michael Park, sa totiž počas uplynulého víkendu stal ďalšou obeťou tohto krásneho, ale tak veľmi nebezpečného športu.
"Ešte ako dieťa som sa chodil pozerať na vtedajšiu britskú RAC rely.", spomínal na svoj vzťah k britskej rely Michael Park, pred tohtoročným štartom. "Vtedy to trvalo päť dní. Spávali sme v aute uprostred chladného lesa, ale bola to nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá ma nakazila láskou k tomuto športu. Prvýkrát som sa potom skutočnou súčasťou britskej rely stal až v roku 1994, kedy som sedel na sedadle spolujazdca vedľa Davida Higginsa. Odvtedy tu štartujem pravidelne, vrátane niekoľkých posledných rokov po boku Markko Märtina." Angličan netušil, že stojí na štarte posledných pretekov svojej kariéry. S estónskym pretekárom Park začal jazdiť v roku 2000 ešte na Toyote Corolle a už pri svojom druhom spoločnom štarte v MS skončili na peknom siedmom mieste (v Portugalsku). O štyri súťaže neskôr (na cyperskej rely) skončili dokonca na šiestom mieste a radovali sa z prvého majstrovského bodu! To pochopiteľne neuniklo pozornosti továrenských značiek a pre rok 2001 prišla príležitosť jazdiť s tretím továrenským subaru. Posádka sa odmenila dvoma najrýchlejšími ereskami (jedna vo Fínsku a druhá v Grécku) a troma majstrovskými bodmi. Od roku 2002 potom Märtin s Parkom tvorili tretiu posádku tímu Ford vedľa Sainza a McRaeho a prvé víťazstvo prišlo na rely Akropolis 2003. Odvtedy ich estónsko-britská posádka nazbierala ešte štyri (poslednýkrát vlani v závere sezóny, v katalánskej rely). Pre sezónu 2005 dostali Park s Märtinom ponuku jazdiť v tíme Peugeot po boku Gronholma a Rautiainena a rozhodne nesklamali. V doterajších jedenástich pretekoch ani raz neminuli cieľ a stali sa najspoľahlivejšou posádkou sezóny, ktorá so ziskom 53 bodov figuruje na štvrtom mieste priebežného poradia. K úplnej spokojnosti im chýbalo už iba víťazstvo v ktoré obaja verili, že môžu doplniť práve v nadchádzajúcej rely. Opak sa bohužiaľ stal pravdou. "Podarilo sa nám nájsť správne nastavenie diferenciálu, no stále nám chýba istota," tvrdil ešte v sobotu Markko Märtin, ktorý držal 307-ku okolo šiestej priečky. "Je to solídna pozícia, no zajtra sa pokúsime posunúť poradím ešte vyššie." Po úvodnej, štrnástej ereske, však peugeot so štartovým číslom osem ešte stále strácal na piateho Rovänperu viacej ako dvadsať sekúnd. Možno v prílišnej snahe eliminovať tento rozdiel potom v pätnástej rýchlostnej skúške posádka Markko Märtin a Michael Park nešťastne havarovala, keď vozidlo v priveľkej rýchlosti vyletelo zo zákruty a bokom narazilo do stromu. Náraz bol tak silný, že Michael Park, narodený 22. júna 1966 v Hereforde, na následky ťažkých zranení krátko na to podľahol.
Organizátori súťaž okamžite prerušili a na žiadosť posádok následne aj predčasne ukončili. Za oficiálne výsledky bolo nakoniec vyhlásené poradie po pätnástej rýchlostnej skúške, ktorú dokončilo iba jedenásť posádok. Peugeot okamžite stiahol svoju druhú posádku (Grönholm Rautiainen), ktorá je ešte stále v hre o titul a po problémoch s brzdami v úvodnej etape sa vynikajúcou jazdou prepracovala znova na tretie miesto. Reakciou dovtedy suverénne vedúceho Francúza Sebastiena Loeba bolo, že sa rozhodol prísť do časovej kontroly po 15. ereske o dve minúty skôr za čo zinkasoval dvojminútovú penalizáciu, ktorá ho síce pripravila o víťazstvo, ale boj o majstrovský titul nechala naďalej otvorený (v prípade víťazstva by sa totiž Loeb stal už istým majstrom sveta, no Seb takto titul vyhrať nechcel). Penalizácia ho teda odsunula na tretie miesto a nečakané víťazstvo tak do lona spadlo Nórovi Petterovi Solbergovi. Vzhľadom na okolnosti, ktoré poznačili záver podujatia však aktérov výsledok ani veľmi nezaujímal a navrhovalo sa dokonca anulovanie výsledkov. Tie však FIA potvrdila a body sa napokon budú rátať do majstrovstiev sveta. Šampionát bude pokračovať na prelome septembra a októbra súťažou v Japonsku.
Výsledky 61. britskej rely: 1. Solberg/Mills (Subaru Impreza) 2:45:57,8 h, 2. Duval/Smeets (Citroën Xsara) + 1:17,4, 3. Loeb/Elena (Citroën Xsara) + 1:17,9, 4. Rovanperä/Pietilainen (Mitsubishi Lancer) + 1:29,4, 5. Stohl/Minor (Citroën Xsara) + 2:35,0, 6. Kresta/Možný (Ford Focus) + 3:17,3, 7. Colin McRae/Grist (Škoda Fabia) + 3:30,4, 8. Higgins/Thomas (Ford Focus) + 3:40,9, ... 13. Schwarz/Wicha (Škoda Fabia) + 9:13,4. (Viedli: 1 RS Grönholm, 2 - 14 RS Loeb, 15 RS P. Solberg. Víťazi RS: Grönholm RS 1, 5, 6 a 14, Loeb RS 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11 a 12, Higgins RS 13, Rovanperä RS 2.).
Priebežné poradie MS: 1. Loeb 99 bodov, 2. Solberg 65, 3. Grönholm 61, 4. Märtin 53, 5. Gardemeister 47, 6. Rovanperä 27, 7. Duval 24, 8. Stohl a Kresta po 16, 10. Sainz 11, 11. Galli 10, 12. H. Solberg 9, 13. Hirvonen 8, 14. Panizzi 7, 15. Carlsson a Warmbold po 4, 17. Atkinson a C. McRae po 2, 19. Pykalisto a Higgins po 1. Značky: 1. Citroën 137, 2. Peugeot 117,3. Ford 76, 4. Subaru 72, 5. Mitsubishi 54, 6. Škoda 8.
Ľuboš KAŠICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.