Korzár logo Korzár

Čo údajne zapríčinil kurz koruny

Na východnom Slovensku bola v roku 1922 veľká nezamestnanosť, pričom Ministerstvo sociálnej pečlivosti bolo nedôsledné vo vyplácaní podpôr. Po

sťažnostiach nezamestnaných a odborových organizácií požiadal župný úrad v Košiciach ministerstvo o nápravu. V zlej hospodárskej situácii, ktorá vyplývala ešte z doznievajúcich dôsledkov prvej svetovej vojny, stúpol alkoholizmus, rozširovali sa rady drobných zlodejov, organizovaných bánd, prostitútok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kríza v stavebníctve

V Košiciach bolo v priebehu rokov 1921 - 1922 niekoľko rokovaní o možnostiach, ako rozšíriť ponuku pracovných príležitostí v celej župe. Júnové, tzv. anketu, zvolalo Ministerstvo sociálnej pečlivosti ČSR u župana Rumana v košickom župnom dome. Zúčastnil sa na ňom odborový poradca ministerstva Dr. Sládek, zástupcovia úradov, zamestnávateľov a odborových organizácií. Podľa zápisu z rokovania župan Ruman zdôraznil, že "cieľom hospodárskeho života štátu je, aby obe jeho zložky - kapitál a práca - sa zišli na jednej ceste a tou je cesta dohody."

SkryťVypnúť reklamu

Všetci účastníci ankety sa zhodli v tom, že "súčasná kríza aj sociálne dôsledky nezamestnanosti sú vyvolané vysokým kurzom československej koruny." Uviedli aj celý rad stavieb verejných budov, na ktorých zamestnávali robotníkov, čo ale bolo stále málo. Povolené boli aj stavby troch mostov, opravy ciest, nemocnica v Košiciach, aj tri verejné budovy, ale s ich začatím investori otáľali. "Anketa" sa uzniesla na tom, aby vzhľadom k ťažkej kríze v stavebníctve bol vymenovaný osobitný komisár s právomocou rozhodovania. Anketa rokovala aj so zástupcami robotníkov železiarskeho priemyslu, ktorí sa sťažovali na vysoké ceny cestovného a na železničné tarify všeobecne, vrátane vysokého kurzu koruny.

Tieto problémy ťažili aj robotníkov iných odvetví. Zvolili delegáciu zo svojich radov a tá mala tlmočiť na ministerstve v Prahe ich mienku s poukázaním na ťažkú krízu, ktorú priniesla nezamestnanosť na východnom Slovensku a v Košiciach. Osobitne mala delegácia žiadať vysvetlenie, prečo ministerstvo nevypláca podpory všetkým, ktorí majú na ne nárok, ale iba tým, ktorých navrhnú magistrátne a obecné úrady, to znamená, že "chyba je v obecných a mestských úradoch." Delegácia mala predložiť aj počty evidovaných žiadateľov o prácu z jednotlivých miest župy. Iba v Košiciach ich bolo vyše tristo a voľných miesto sedemnásť. Podporu nedostávala polovica z nich.

SkryťVypnúť reklamu

Práce nebolo, pálenky vyše hlavy

Práce nebolo, ale zato bolo dosť pálenky. Aspoň to tvrdili daňoví úradníci a vykazovali daňové úrady na Slovenku. Podľa daní r. 1922 len z pálenky to bolo 490 miliónov (v r. 1921 to bolo 225 miliónov), z piva 99 mil. 300 tisíc, zvláštna dávka z vína vo fľašiach 24 miliónov, v uzavretých mestách 30 miliónov Kč oproti roku 1921, kedy bola všeobecná nápojová daň v mestách i na vidieku dohromady 32 mil. Kč. To je iba daň. Koľko sa dávalo za nápoje?

V začiatkoch vzniku ČSR sa objavovali rôzne štatistiky. V časopise Péče o mládež v roku 1922 bol uverejnený článok E. K. Rosola o potrebe štatistiky nemanželských detí. V článku uvádza ich počty podľa jednotlivých žúp. Celkový počet týchto detí bol 33 423. Župy: Košicko-turňanská - 842, Bratislavská - 3 895, Gemersko-malohontská - 2 509, Hontianska - 1 423, Komárňanská - 2 979, Liptovská - 673, Nitrianska - 2 336, Novohradská - 1 464, Oravská - 743, Spišská - 2 483, Šarišská - 2 451, Tekovská - 1 922, Trenčianska - 4 904, Turčianska - 492, Zemplínska - 4 243, Zvolenská - 1 864. Autor píše, že najviac nemanželských detí do 15 rokov zo všetkých obyvateľov je v Trenčianskej župe, kde je väčšinou chudobné roľníctvo a oveľa zaostalejšie ako v Turci, kde bolo len 492 takýchto detí.

SkryťVypnúť reklamu

Kuriózna krádež

Košice, ich parky aj železničná stanica, boli strážené mestskou strážou i políciou. Zlodeji vymýšľali spôsoby, ako okabátiť ľudí tam, kde niet strážnikov. Napríklad na lokomotíve.

V policajnom raporte z konca mája sa píše: "Neznámy chromý muž požiadal strojvodcu rumunskej lokomotívy Hesseho v Košiciach, keď dlhšie stála na železničnej stanici, aby ho nechal prenocovať na stroji. Hesse súhlasil, dal mu večeru aj raňajky. Po odchode neznámeho zistil, že mu chýba 1 000 Kč z náprsnej tašky." O dva dni nato ešte zistil, že mu ukradol aj hever o váhe asi 80 kg na dvíhanie strojov do váhy 150 q v cene 5 tisíc Kč. Po dlhšom čase sa hever podarilo vypátrať v jednej košickej firme, kam sa dostal od obchodníka so staršími vecami Friedmana v Košiciach na Šrobárovej ulici za 250 Kč. Priedman ho kúpil od chromého muža, podľa popisu to bol muž, čo prenocoval na lokomotíve. Preukazoval sa potvrdeniami od niekoľkých výhrevní lokomotív na Slovensku aj Morave a zberal medzi strojníckym personálom dobrovoľné príspevky, odvolávajúc sa na to, že je bývalý strojvedúci a bol ranený vo vojne, keď r. 1914 narukoval. Popri tom sa stal zlodejom.

Ušli z nevestinca

Železnica, ako sme sa už niekoľkokrát zmienili, bola stále dobrou pôdou pre zlodejov a podvodníkov, ale aj pre vykonávateľky najstaršieho remesla. Dve také zadržali na nádraží v Košiciach - 20-ročnú Adrianu Matysovú z Kremnice a 19-ročnú Máriu Pristayovú z Levíc. Obe boli prostitútky a vykonávali svoje remeslo medzi jazdou osobným vlakom z Legine do Košíc a v niektorých rýchlikoch. Vypovedali na polícii, že ušli z nevestinca v Chuste. Od majiteľa nedostávali na živobytie žiadne peniaze ony, ani ďalšie štyri dievčatá.

"Boli tam hrozné pomery" - tvrdili. "Dostávali sme jesť dvakrát za deň, aj to málo za 20 korún. Všetky peniaze sme museli odovzdať majiteľovi." Ten im predával veci za vysoké sumy, ako topánky za 340 korún, čo stáli na trhu 120. Alebo šaty, v ktorých sa nedalo chodiť na ulicu. V takých aj obe ušli, Ich pracovný čas bol do 3. - 4. hodiny ráno. Boli hladné a museli piť veľa vína kvôli tržbe hostí. Ráno museli umývať podlahu, nedovolili im spať. Keď sa vyhrážali, že majiteľa bordelu udajú, smial sa a vyhlásil, že má podplatenú políciu.

Do tretice zatkla polícia a četníci deviatich železničných zamestnancov v Smolníckej Hute. Už dlhší čas pátrali po zlodejoch a podvodníkoch, ktorí sa opakovane vlámali do vagónov a skladov a spôsobili škodu za niekoľko desiatok tisíc korún. Banda bola napojená na ďalšie, ktoré už zatkli a vyšetrovali v súvislosti s veľkou podvodníckou aférou na košicko-bohumínskej trati.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 656
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 695
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 330
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 154
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 482
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 823
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 483
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 318
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 848
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 089
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 550
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 388
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 907
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 139
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 719
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 848
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 089
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 550
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 388
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 972
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 907
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 17 139
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 719
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu