Predsedníctvo rozhodlo, že tak SMK neurobí.
"Za toto volebné obdobie to bolo najťažšie rozhodnutie SMK," hovoril včera Bugár. Na otázku, či SMK necítila podporu KDH a či by sa cítila osamotená, keby aj tak návrh predložila, Bugár odpovedal, že KDH ich návrh podporilo, ale lintnerovci a SDKÚ boli proti. "Druhá vec je, ako by sa zachovali partneri, keby to dvaja odmietali a dvaja by to podali. To bolo pre nás dôležité."
SMK po zablokovaní parlamentu opozíciou začala ako prvá konať. Vypracovala ústavný zákon, podľa ktorého predčasné voľby mali byť už marci. KDH toto riešenie podporovalo.
V stredu večer však o návrhu SMK mimoriadne rokovala koaličná rada. Na nej sa KDH postavilo na stranu SMK, ale napriek tomu bol na tlačovke po koaličnej rade Bugár opatrný. Povedal, že SMK nikdy nešlo proti koaličným partnerom.
Na včerajšie predsedníctvo prišla kompletná špička SMK vrátane ministrov Miklósa, Simona a Gyurovszkého. Po rokovaní však mnohým do reči nebolo. Prvý vyšiel minister Gyurovszky, ale povedať nechcel nič, podobne ako ďalší členovia.
Pristavil sa iba minister životného prostredia Lázsló Miklós. Aká bola atmosféra na rokovaní? Potichu odpovedal, že situácia je vážna. Na rokovaní podľa neho neboli žiadne spory, politici ani nehlasovali, či je niekto za, alebo proti, lebo bol absolútne jednotný názor, lebo "my sme disciplinovaná strana".
Poslankyňa Erszébet Dolník neskôr povedala, že voliči chápali snahu strany skrátiť volebné obdobie, ale súčasne prejavujú aj dôveru do ďalšej práce. Podľa Dolníkovej SMK nikdy nešla proti koaličným partnerom. Na otázku, či by situácia v koalícii nevnímala inak, keby jej polovica ďalej požadovala predčasné voľby, odvetila: "Áno, môžeme sa k tomu vrátiť, ak to bude nutné. Situácia je veľmi háklivá, ale momentálne prevážila zodpovednosť voči občanom."
(sp, rf)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.