občanov a vnášanie slušnosti a morálky do politiky.
Včera stranu oficiálne predstavili novinárom v Košiciach, kde SOS vznikla a kde je jej sídlo. "Táto strana vznikla ako výraz aktivity ľudí, ktorí nie sú spokojní s vývojom Slovenska a nemajú dôveru ani v súčasný stav opozičnej politiky, keď na Slovensku síce prebieha tvrdý mocenský boj, ale stráca sa tam človek, stráca sa občianstvo a vôbec ten zámer, prečo má politika fungovať," uviedol včera v Košiciach prvý podpredseda SOS Ján Mikula.
SOS bola zaregistrovaná 26. augusta, je však priamym pokračovateľom činnosti strany s pôvodným názvom Socialisti, ktorá sa etablovala v januári tohto roka. Ustanovujúci snem SOS sa konal 6. júna v Bratislave, keď prijali aj jej politický program. Predsedom strany je Tibor Mayer z Komárna, prvý podpredseda Mikula pochádza z Bratislavy a podpredsedovia Peter Baráth z Nitry, Vladimír Revický z Prievidze a Cyril Betuš z Košíc. Organizačne sa strana delí na štyri oblasti východného, stredného, severozápadného a juhozápadného Slovenska.
Podľa Betuša má SOS v súčasnosti 1 200 členov. Do politiky vstupuje s ambíciou postaviť vlastnú kandidátku na regionálnych poslancov v každom samosprávnom kraji a zúčastniť sa na najbližších parlamentných voľbách. Otázku županských kandidátov zatiaľ predsedníctvo strany neuzavrelo. Istá je iba podpora kandidátovi Smeru Zdenkovi Trebuľovi na post košického župana.
Svoj priestor na politickej scéne vidia predstavitelia SOS medzi KSS a Smerom. Podľa Mikulu je to prirodzené, pretože väčšina ich členov má svoju politickú minulosť v Sociálnodemokratickej strane Slovenska, Strane demokratickej ľavice či Sociálnodemokratickej alternatíve. "Potom prišiel ten veľký boom začiatkom roka s tým, že máme iba jednu hlavnú možnú cestu. S tým sme nesúhlasili a našli inú alternatívu," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.