prírode.
Analýzu urobila Technická univerzita vo Zvolene. Sledovala zloženie voľne vyhodeného odpadu v rôznych typoch miest - od najväčších ako Bratislava a Prešov, cez stredne veľký Pezinok a Banskú Štiavnicu až po dediny ako Valaliky a Dolná Tižina. Autori skúmali aj zloženie odpadov pohodených pri cestách a v Národnom parku Malá Fatra.
Štúdia ukázala, že 14 percent hmotnosti nelegálne vyhodených odpadkov tvoria plastové fľaše, 16 percent iné plasty, najmä vrecká a tašky, 19 percent sklo, najmä fľaše, a 21 percent iný odpad, najmä textil, bioodpad a drevo. Zvyšok sú plechovky, tetrapakové obaly, papier či hygienické potreby. Ešte výraznejšie sú plastové fľaše vo voľne vyhodenom odpade zastúpené objemovo - tvoria až 31 percent odpadu, 34 tvoria iné plasty. "Na jeden kilometer ciest pripadá 600 litrov PET nápojových obalov," povedal autor štúdie Miloš Veverka. Sledoval okolie ciest prvej, druhej a tretej triedy v každom kraji. Druhy a objem voľne pohodeného odpadu potom prepočítal na celú sieť ciest na Slovensku a určil, že popri cestách je 23 500 m3 odpadu, z toho 10 500 m3 tvoria práve plastové fľaše, je to asi 6 - 9 miliónov kusov. Upozorňuje, že odpad sa nazhromaždil za mnohé roky. Riešenie vidí v zavedení zálohovania nenávratných fliaš. Vrecká či tašky by sa mali podľa neho vyrábať z plastov, ktoré sa v prírode dokážu rozložiť.
Šéf Priateľov Zeme Laco Hegyi upozorňuje, že so zálohovaním obalov na Slovensku počíta už zákon o obaloch z roku 2002. Doteraz sa však systém záloh nerozbehol, zálohovanie má aj mnohých odporcov. Obchodníci napríklad hovoria, že efekt zálohovania je neúmerný nákladom. Rezort životného prostredia sa najskôr dohodol s výrobcami, že im poskytne viac času. Potom prijatie vyhlášky s určením záloh za fľaše zablokovalo ministerstvo hospodárstva. Dana Gregorová z tlačového odboru ministerstva životného prostredia nevie, kedy vyhlášku opäť predložia, no pracuje sa na nej. (haj)
dať do rámca
V obchode musia byť aj sklené fľaše
Zákon o obaloch zaväzuje obchodníkov, ktorí predávajú aspoň na ploche 100 metrov štvorcových, ponúkať nápoje, ktoré majú v PET fľaši, aj v alternatívnom návratnom obale. Hovorkyňa Slovenskej obchodnej inšpekcie Danuša Krkošová upozorňuje, že nemusí ísť o rovnaký nápoj, stačí nápoj rovnakého druhu.
Inšpekcia od marca 2003, keď začal zákon platiť, dostala 31 podnetov a urobila 40 kontrol vo všetkých veľkých obchodných reťazcoch, aj v menších obchodoch. Porušenie zistili v 18 prípadoch, situáciu prikázali napraviť. Krkošová hovorí, že opätovne situáciu skontrolovali v deviatich predajniach, jedna stále povinnosť nesplnila, dostala pokutu 100-tisíc.
Zvolenská predajňa M-Market sa bránila, že ministerstvo životného prostredia doteraz nevyriešilo spôsob manipulácie s obalmi z nápojov. Predajca argumentoval, že predaj nápojov v návratných obaloch stále klesá, no on napriek tomu ponúka v skle sirupy a minerálky. Stotisícová pokuta je najnižšia, ktorú možno udeliť, maximálna je milión. Inšpekcia rieši odvolania dvoch prevádzok, štyri predajne majú stále čas napraviť nedostatky. Monitoring predajní robili aj Priatelia Zeme, v roku 2003 ich skontrolovali 40, zákon dodržiavali štyri.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.