NR SR", však nič nemení na fakte, že politickou realitou ani toto grémium - podobne ako SMK - nezamávalo. Uvidíme, čo znamená Hrušovského vyhlásenie, že "keby sa našlo riešenie, ktoré by znamenalo vypovedanie koaličnej zmluvy a vystúpenie z koalície, KDH je pripravené". Pričom zároveň platí, že "hľadanie 90 hlasov v NR SR nie je pre KDH aktuálne".
Napísať, že dosť bolo imidžových vložiek, je trochu lacné (hoci v prípade SMK sme to už konštatovali). Nesmie sa zabúdať, že obe vládne strany jeden záväzný ťah k predčasným voľbám už urobili. Keby koalícia nezískala na poslednú sekundu tri akvizície - Krajči, Kolesár, Džupa - a parlament je v tejto chvíli stále uznášanianeschopný, tak KDH a SMK dnes už vyhlasujú, že koalícia nemá dosť hlasov a nevládne. A predkladajú ústavný zákon. Že čo by z toho vzniklo, je otázne (najskôr Krajči, Džupa, Kolesár na budúci utorok), ale ťah, od ktorého sa nedalo cúvnuť, to bol...
Na strane druhej: Predstava, ako regionálne štruktúry KDH "tlačia" na vedenie, aby prijalo "zásadné riešenie", je fantaskná. To bola legenda, ktorou sa v sobotu KDH snažilo zaľúbiť hladným médiám. A, pravdu povediac, podozrenie z oblbovania verejnosti sa tým len pritvrdilo. Ten, kto má základnú predstavu o slovenskej politike, vie, aký blud je spájať regionálne štruktúry - ktorejkoľvek strany - so zásadami. Hahahahaha. A ešte aj s tlakom na vedenie. Táto rozprávka skôr prezrádza, že vedenie KDH sa cíti nepríjemne pod tlakom médií, ktoré podnecujú atmosféru predčasných volieb, a kľučkuje, ako vie a vládze.
Fakt je ten, že ak KDH a SMK pokladajú predčasné voľby za správne riešenie, argumentovať vzťahmi v koalícii, ktorá visí na Džupovi, Krajčim a Kolesárovi, je nepresvedčivé. Ešte slabší je argument, že ak podporia ústavný zákon od KSS a ten neprejde, tak už žiadne predčasné voľby byť nemôžu (keďže ďalší návrh sa dá predložiť až o 6 mesiacov). A ak nepodporia návrh KSS a ten neprejde, tak kedy byť môžu?? KDH a SMK zároveň vyhlasujú, že jún, ktorý navrhuje HZDS, je kozmetika a nemá žiadny zmysel...
Predčasné voľby sú skutočne principiálne riešenie situácie. Od toho sa nedá ustúpiť. Ak pripustíme, že vláda môže bez opätovného vyslovenia dôvery vymeniť 10 poslancov i politické zloženie, a to všetko ešte s veľkým mravným otáznikom nad účastníkmi i metódami rošády, tak potom ako voliči berieme na vedomie, že politici môžu svoje poverenie zneužiť, zhanobiť, skresliť. Ale: Za to, že predčasné voľby nepresadzujú cez mŕtvoly, sa nemusia ešte KDH a SMK ani hanbiť. Pomery sú bizarné i zahanbujúce, diskreditujú parlament i politický systém. Ale zase to nie je ani niečo komplexne neznesiteľné, za čím je už iba Sodoma a Gomora. V poľskom Sejme (i vo vláde - premiér Belka je člen opozičnej Demokratickej strany!) bola situácia dva roky ešte neúnosnejšia. A voľby mali včera - riadne. Úvahu skrátka zaslúži viac princípov, z ktorých je jeden jasne najsilnejší, ale nie jediný.
Otázka, že či pomôžu občanovi, ak príde Fico k moci o pol roka skôr, by bola z úst KDH a SMK, ktoré sú podpísané pod všetky vládne reformy, tiež legitímna. Síce podružná, lebo ak má Fico škodiť, tak je skoro jedno, či začne na jar, alebo až v jeseni. Ale pýtať sa na záujem vlastného voliča musí každá strana. Napokon, aj stranícky záujem je legitímny, ak je reč o dvoch subjektoch, ktorých zodpovednosť za bordel v parlamente i koalícii je objektívne najnižšia. Rozhodnutie, že v snahe o predčasné voľby sa KDH a SMK nepretrhnú, sa skrátka dá obhajovať (nie obhájiť) aj bez mediálnych gest a imidžových efektov.
Čo je veľmi podstatné - v hre je už povolebné usporiadanie. Keby KDH a SMK roztrhli koalíciu na korunnej agende Smeru - predčasných voľbách, veľmi by sťažili prípadnú reanimáciu reťazca SDKÚ-KDH-SMK ako základu budúcej koalície. Bol by to obrovský krok k Ficovej strane, ktorý nechcú urobiť, hoci je zrejmé, že s narastajúcimi preferenciami Smeru zvažujú aj tento variant.
Je načase s predčasnými voľbami došachovať. Ak ich KDH a SMK chcú, treba hneď predložiť ústavný zákon (je neprijateľné hlasovať za návrh KSS - to sú komunisti), keďže už teraz je interval oproti riadnym voľbám mizivý. Ak sa rozhodli inak, tak miesto púšťania bublín treba vlastný návrh dopísať, pripraviť a podať v prvej chvíli, čo bude parlament opäť trvalejšie - povedzme jeden celý deň - uznášanianeschopný. A hotovo - všetko ostatné je vytĺkanie politických dividend zo situácie, ktorá je už dosť trápna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.