oveľa menšie škody, ako sa očakávalo. Zranil sa na jeho následky neznámy menší počet osôb. V štáte Mississippi zase zahynul jeden obyvateľ na následky tornáda, ktoré tu vyvolala Rita. Informácie o druhom mŕtvom v tomto štáte sa zatiaľ nepotvrdili.
Hurikán spôsobil aj menšie škody ropnému priemyslu, ako sa pôvodne predpokladalo. Len dve rafinérie v texaskom Port Arthure zničil silný vietor o rýchlosti až 200 kilometrov za hodinu. Niekoľko metrov vysoké vlny, silný vietor a lejaky vyvolali v Texase najväčšie záplavy za posledných približne 40 rokov. Najviac živel poškodil mestá Beaumont a Lake Charles v Louisiane, ktoré úplne zaplavené. Prvé spomínané mesto, podľa výpovedí svedkov v súčasnosti "vyzerá, akoby cez domy prešiel veľký buldozér".
Úrady naďalej vyzývajú milióny evakuovaných obyvateľov, aby sa nevracali do svojich domovov najbližších 48 hodín. Podľa najnovšej štatistiky dovedna viac než 1,2 milióna ľudí zostalo v oboch štátoch bez dodávok elektrickej energie. Na viacerých miestach vznikli rozsiahle požiare, následkom skratu na elektrickom vedení. V ostrovnom meste Galvestone oheň zničil niekoľko historických budov. Na strane druhej Houston hlási oveľa menšie škody ako sa očakávalo.
Záchranné práce sa koncentrujú na mesto Lake Charles v Louisiane so 70 000 obyvateľmi. Podľa slov amerického generála Russel Honorého tu armáda vyšle ďalších 500 svojich vojakov zo zničeného New Orleansu. Rovnako by sem malo prísť ďalších 2400 príslušníkov Národnej gardy. V Abbeville museli dodatočne evakuovať približne 100 ľudí s člnmi. Ďalšie desiatky obyvateľov mesta, kde voda stúpla na rekordné tri metre čakajú na pomoc.
* * *
New Orleans (TASR) - Hurikán Katrina, ktorý ako jedna z najväčších prírodných katastrof v histórii USA zasiahla a zmenila životy miliónov obyvateľov tohto štátu, si okrem približne tisíc obetí na životoch vyžiadala ďalšie tisíce, ktorým poškodila duševné zdravie.
Leynes bol pred príchodom Katriny stolárom. Tento v spoločnosti obľúbený muž mal byt len jeden blok od pláže - "šťastný to muž". Dnes Leynes "žije" vo veľkej škatuli vystlanej kartónmi. Je zarastený, chudý, apatický a každý deň má oblečené tie isté zelené maskáčové šortky. Čoraz viac prehlbujúcu sa depresiu snaží zahnať basou piva a váliom. Pred mesiacom dobre vyzerajúci 49-ročný muž je dnes troska a sotva povie súvislú vetu. Denne podporovaný sedatívami zisťuje, že má čoraz väčší problém zaspať, usmiať sa, ale aj vyroniť slzu nad hrôzostrašnými obrazmi v pamäti desiatok hnijúcich mŕtvol. "Strácam rozum," povedal.
"Ľudia si uvedomujú, že toto nie je hurikán, po ktorom sa veci dajú do poriadku a život sa vráti do pôvodných koľají. Život už nebude tým samým životom. A práve to vyvoláva zúfalstvo a depresiu," vysvetlila doktorka Dorota Dickson-Rishelová, psychologička z nemocnice v Gulfport.
Katrina zatopila aj dom 69-ročného Roberta Bryanta, ktorý bol donútený viac ako tri hodiny plávať vo vode, kým ho zachránili. Ako sám tvrdí, dokáže sa vyvarovať depresii vtedy, ak celý deň usilovne pracuje. Ale musí robiť celý a každý deň. Jeho manželka Michelle, ktorá síce počas hurikánu nebola doma, sa nedávno zrútila. Mala depresie a minulý týždeň odišla na psychiatrické liečenie.
Autor: Beaumont (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.