stala najsilnejším politickým subjektom, informovala včera dopoludnia po sčítaní 60 percent odovzdaných hlasov ústredná volebná komisia vo Varšave.
Liberálni konzervatívci z Občianskej platformy (PO) sa podľa týchto čiastkových výsledkov, ktoré nezahŕňajú veľké mestá ako Varšava a Krakov, umiestnili na druhej priečke, keď ich podporilo 24,1 percenta právoplatných voličov. Strana PiS by tak získala 151 a Občianska platforma 123 poslaneckých mandátov. Obaja potenciálni partneri by spolu mali 274 kresiel v 460-člennom Sejme a disponovali by tak pohodlnou parlamentnou väčšinou. Tretie miesto obsadila podľa oficiálnych čiastkových výsledkov radikálna roľnícka strana Sebaobrana, ktorej odovzdalo hlas 12,4 percenta voličov. Až štvrtý skončil vládny Zväz demokratickej ľavice (SLD) so ziskom 10,9 percenta, nasleduje nacionalistická Liga poľských rodín (LPR) so 7,8 percenta a umiernená roľnícka Poľská ľudová strana (PSL) so 7,1 percenta. Tú podporili najmä ľudia na vidieku. Podľa zákona získa v parlamente dve kreslá aj nemecká menšina.
Na parlamentných voľbách sa zúčastnilo len 38 percent voličov, čo je najnižšia účasť od roku 1989. K výsledkom volieb do poľského parlamentu sa vo včerajších vydaniach vyjadruje väčšina európskych denníkov. Posun doprava však z medzinárodného hľadiska nemožno chápať ako dobrú správu. Dvojčatá Lech a Jaroslaw Kacziňskí, ktorí boli v minulosti odporcovia vstupu krajiny do Európskej únie a vstup do eurozóny prijímajú s chladom, majú mimoriadne zlé vzťahy s Ruskom prezidenta Vladimira Putina i s Nemeckom. S nedôverou sa pozerajú aj na masívne investície nadnárodných spoločností z USA v Poľsku. Obe víťazné konzervatívne strany sú navyše známe svojím agresívnym protiruským postojom.
Predseda pravicovej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách, Jaroslaw Kaczynski vyzval včera na rýchlu dohodu o vytvorení koaličnej vlády s liberálnou Občianskou platformou (PO).
Aj líder druhej najsilnejšej strany PO Donald Tusk včera vyhlásil, že obidve strany by nemali čakať niekoľko týždňov, pokým nebude známy víťaz prezidentských volieb, ktorých prvé kolo sa bude konať 9. októbra. "Jednoducho nemáme toľko času," uviedol Tusk a dodal, že rokovania by sa mali začať už dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.