vecí a rodiny podľa miesta svojho bydliska potvrdenie o návšteve školy.
Ak si uplatňujú nárok na rodinný prídavok prvýkrát (žiak je v prvom ročníku strednej školy), musia vyplniť aj žiadosť o rodinné prídavky. Tlačivá žiadosti nájdu na spomenutých úradoch alebo na internetovej stránke ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. K nim treba doložiť rodný list dieťaťa, váš občiansky preukaz a potvrdenie o návšteve školy.
Prídavky dostane len jeden z rodičov
"Nárok na prídavok si môže uplatniť len jeden z rodičov, jeho výška je 540 korún mesačne na jedno dieťa. Vypláca sa mesačne pozadu," informovala Katarína Belická z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Dôležité je tiež vedieť, že úrad vám vyplatí prídavok za celý kalendárny mesiac aj v prípade, ak podmienky nároku na prídavok boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca.
Rodičia žiakov základných škôl, teda školopovinných detí do 15 rokov, nemusia potvrdenie o návšteve školy predkladať - peniaze im vyplatia automaticky.
Nárok majú aj študenti druhej strednej školy
Čo však so študentmi, ktorí skončili strednú školu a pokračujú na ďalšej? Majú aj tí nárok na prídavky? "Syn úspešne skončil štúdium na gymnáziu, na vysokú školu, odbor herectvo, ho však neprijali. Preto sa rozhodol, že ešte dva roky bude študovať na konzvervatóriu, aby sa na skúšky lepšie pripravil," hovorí Eva Bánecká z Trnavy.
V tomto prípade ide o pomaturitné štúdium. Niektorí absolventi stredných škôl zase pokračujú v nadstavbovom štúdiu, v ktorom si dorábajú maturitu. Podľa Kataríny Belickej majú aj oni nárok na rodinné prídavky. Nesmie však ísť o kombinované štúdium, štúdium popri zamestnaní či štúdium jednotlivých predmetov.
Daňový bonus
Pracujúci rodič nezaopatrených detí má okrem prídavkov nárok aj na daňový bonus. Ten je v tomto roku 5000 korún na jedno dieťa, čiže mesačne 450 korún.
Rodičia, ktorí sú zamestnaní, si bonus uplatňujú u zamestnávateľa. Ten im o túto sumu každý mesiac zníži dane. Musia však o to požiadať. "Zamestnanec by mal podať u zamestnávateľa vyhlásenie o tom, že si uplatňuje daňový bonus, spĺňa podmienky na uplatnenie daňového bonusu a daňový bonus si za rovnaké zdaňovacie obdobie neuplatňuje u iného zamestnávateľa," povedali nám na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny.
Formuláre vyhlásení by mal mať zamestnávateľ, nájdete ich tiež na www.finance.gov.sk.
O daňový bonus sa však žiada až v januári, výnimkou sú rodičia, ktorí nastúpili do nového zamestnania. Tí by oň mali požiadať najneskôr do konca mesiaca, v ktorom nastúpili do zamestnania.
Rodičia - živnostníci si nárok na daňový bonus uplatňujú sami - jednoducho si o túto sumu znížia daňový základ.
Zmeny treba nahlásiť
Každú zmenu, ktorá môže ovplyvniť poberanie rodičovského prídavku, ste povinný do ôsmich dní písomne oznámiť na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ak to neurobíte a neskôr sa príde na to, že ste vlastne už nemali na prídavok nárok, budete ho musieť vrátiť. Oznámiť by ste mali najmä:
- ak vaše dieťa prekročilo štandardnú dobu štúdia na vysokej škole alebo ak ukončí vysokú školu
- ak z denného štúdia prestúpi na externé
- ak z nejakých dôvodov náhle ukončí štúdium na strednej alebo vysokej škole
- keď sa zaradí do evidencie nezamestnaných, hľadajúcich si prácu
- ak mu vznikne nárok na invalidný dôchodok
- ak váš syn/dcéra uzavreli dohodu o vykonaní práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.