Európsky parlament by mal dnes podporiť začiatok prístupových rokovaní s Tureckom v plánovanom termíne 3. októbra. Poslanci budú v Štrasburgu
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hlasovať o rezolúcii, ktorej spoločný návrh hlavných politických skupín hovorí, že „Turecko formálne splnilo posledné predpoklady pre začatie rokovaní 3. októbra 2005". V Bruseli sa však diplomatom členských krajín naďalej nedarí dohodnúť na mandáte pre prístupové rokovania s Ankarou. Podľa diplomatov Rakúsko stále požaduje, aby mandát obsahoval aj alternatívu k plnému členstvu v podobe privilegovaného partnerstva. Okrem toho Viedeň tvrdo presadzuje, aby sa na budúci pondelok konečne začali aj odložené rokovania s Chorvátskom. Tie sa mali začať už 17. marca, ale únia ich odložila z dôvodu nedostatočnej spolupráce Záhrebu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY).
„Pokračujeme v presviedčaní ostatných o Turecku. Nemáme síce veľkú podporu, ale o čo sa snažíme, je umiernený a zodpovedný prístup, ktorý vyjadrujú mnohí obyvatelia Európy, nielen Rakúska," povedala denníku Financial Times rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassniková (na snímke). „Rokovania môžu viesť k plnému členstvu v budúcnosti, ale nemusia sa v súčasnosti zamerať výlučne na členstvo," dodala Plassniková.
Britské predsedníctvo sa počas tohtotýždňových rokovaní snaží presvedčiť Viedeň, aby súhlasila s mandátom, ktorý ako cieľ rokovaní stanovuje plnoprávne členstvo Turecka. Ankara dala už viackrát najavo, že nič iné neprijme. Rakúsko je ďalej nespokojné s tým, že únia ešte stále nezačala rokovania s Chorvátskom. „Myslíme si, že vývoj v Chorvátsku v uplynulých týždňoch bol taký, že by bolo oprávnené začať rokovania," povedala Plassniková FT.
Pre rozhodovanie únie bude dôležitá piatková návšteva hlavnej prokurátorky ICTY Carly del Ponte v Chorvátsku. Samotná del Ponte nedávno uznala pokrok Záhrebu v spolupráci s ICTY, hoci v minulosti bola veľmi kritická. Ešte v nedeľu večer alebo v pondelok ráno by sa mohla zísť osobitná pracovná skupina pre Chorvátsko. Vo štvrtok sa v Bruseli zídu veľvyslanci členských štátov EÚ, aby sa pokúsili dohodnúť na mandáte pre Turecko a posúdili vývoj v Chorvátsku. Ak sa nedohodnú, v nedeľu večer sa pravdepodobne zídu v Luxemburgu ministri zahraničných vecí EÚ. Rokovania s Tureckom sa majú začať v pondelok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.