základné práva a ľudské slobody garantované Ústavou SR a Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Horizont Slovakia a zároveň bývalý konateľ B.M.G. Invest už druhýkrát neuspel v konaní pred Ústavným súdom. V júli minulého roku sa dožadoval zrušenia uznesenia Najvyššieho súdu SR z júna 2004, ktorým mu predĺžil väzbu do decembra toho istého roku. V októbri 2004 ústavný súd sťažnosť odmietol pre nedostatok právomocí na jej prerokovanie.
Druhú sťažnosť podal Fruni prostredníctvom právnej zástupkyne vo februári tohto roku. Sťažovateľ požiadal Ústavný súd SR, aby zrušil ďalšie uznesenie Najvyššieho súdu, ktorý mu v decembri 2004 opäť predĺžil väzbu do júna tohto roku. Ústavný súd o sťažnosti rozhodol na neverejnom zasadnutí 23. augusta. Medzitým Frunimu predĺžili pobyt vo väzení o ďalší polrok.
Podľa Ústavného súdu SR Najvyšší súd SR dostatočne odôvodnil ďalšie predĺženie väzby V. Fruniho: „Skutočnosť, že sťažovateľ sa s právnym názorom najvyššieho súdu nestotožňuje, nemôže sama o sebe viesť k záveru o zjavnej neodôvodnenosti alebo arbitrárnosti tohto názoru a nezakladá ani oprávnenie ústavného súdu nahradiť jeho právny názor svojím vlastným," píše sa okrem iného v uznesení Ústavného súdu SR.
Fruni prostredníctvo právnej zástupkyne v sťažnosti namietal, že dôvody na jeho väzobné stíhanie nejestvovali a nejestvujú, väzba je teda podľa jeho názoru nezákonná. Ako uvádza, podmienky na „útekovú väzbu", ktorú naňho súd opakovane uvalil, sú dané vtedy, keď sa možno dôvodne domnievať, že obvinený sa pokúsi vyhnúť trestným dôsledkom svojho konania spôsobom, ktorým by sa stal dočasne alebo trvale fyzicky nedostihnuteľným, a teda aj nepostihnuteľný.
„Hranicu štátu prekročil mesiac pred tým, než sa začalo akékoľvek trestné konanie, v čase, keď podľa neho o možnom obvinení ani len netušil. V čase vycestovania nebolo žiadne trestné stíhanie začaté ani len vo veci samej," uvádza v sťažnosti Fruniho advokátka. Podľa jej vyjadrenia sa V. Fruni trestnému stíhaniu ani nemohol vyhýbať, pretože v jeden deň sa voči nemu trestné stíhanie začalo, v ten istý deň bol voči nemu vydaný zatýkací rozkaz a na druhý - nasledujúci deň bol už zadržaný.
V. Fruni bol podľa advokátky maximálne ústretový, keď daňové úrady, štátny dozor, či orgány činné v trestnom konaní v minulosti preverovali činnosť jeho spoločností: „Vždy rešpektoval ich pokyny a bez zbytočných prieťahov poskytol vysvetlenie."
Podľa sťažovateľa už jeho prvé predĺženie väzby bolo nezákonné. Tvrdí, že na slobodu ho mali prepustiť už 1. septembra 2002, kedy uplynulo šesť mesiacov od jeho zadržania v Chorvátsku. Krajský prokurátor podal návrh na nezapočítanie tzv. vydávacej väzby v cudzine až 9. októbra 2002. „Na základe tohto nezákonného postupu bol vydaný rad ďalších nezákonných rozhodnutí (ako i rozhodnutí vydaných nepríslušným súdom), pričom nezákonnosť vo veci pretrváva až doposiaľ," píše sa v sťažnosti.
Právni zástupcovia tvrdia V. Fruniho tvrdia, že orgány činné v trestnom konaní počas vyšetrovania viackrát porušili trestný poriadok: „Náš klient nemal napríklad možnosť ani len oboznámiť sa s celým trestným spisom, čo je absolútne základným právom každého obvineného. Jemu bolo toto právo upreté, nebol mu poskytnutý primeraný čas. Na viac ako 58-tisíc strán mal asi 120 hodín, teda denne si mal preštudovať 484 strán textu."
Advokátka nie je spokojná ani s prístupom ústavného súdu k obom sťažnostiam. V prvom prípade rozhodol po štyroch, v druhom po šiestich mesiacoch od podania: "Čo sa týka väzby, verejnosť si väčšinou myslí, že jej sa to netýka a kto je vo väzbe, určite si to zaslúži. Vo väzbe sú však obvinení teda tí, o ktorých vine či nevine rozhodne až súd. Kto nebol vo väzbe, nedokáže si predstaviť, aké sú tam podmienky. Sú omnoho horšie ako vo výkone trestu. Každá hodina, každý deň je nesmiernou psychickou traumou. Nejde o Fruniho, ale o kohokoľvek, kto sa v nej ocitne. Preto by väzba nemala nahrádzať trest a ústavný súd by mal byť tým, u koho prieťahy nenastanú, obzvlášť vo väzobných veciach."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.