strávil viac ako tri a pol roka. Momentálne je v Ústave na výkon väzby v Košiciach.
Fruni je presvedčený, že dôvody na väzobné stíhanie od samotného zadržania v marci 2002 v Chorvátsku evidentne nejestvujú, sú vykonštruované a nezákonné. Keďže všetky doterajšie snahy smerujúce k prepusteniu boli neúspešné, bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Horizont Slovakia a bývalý konateľ spoločnosti B.M.G. Invest sa rozhodol poslať generálnemu prokurátorovi otvorený list. Redakcii SME ho poskytla na žiadosť svojho klienta košická advokátska kancelária, ktorá Fruniho obhajuje.
Na takmer stovke rukou písaných strán sa Fruni dožaduje svojich ústavných a občianskych práv. Ako uvádza, ide o politickú kauzu, v ktorej ústavní činitelia a „nimi politicky riadené" orgány činné v trestnom konaní hrubo porušujú trestný poriadok a v „rozpore so zákonom, ústavou a základnými normami morálky" vytvárajú z jeho osoby „obraz najväčšieho zločinca v dejinách Slovenskej republiky".
Autor ďalej opisuje fungovanie spoločností Horizont Slovakia a B. M. G. Invest, čím sa snaží vyvrátiť obvinenie zo spáchania trestného činu podvodu či trestného činu porušovania záväzných pravidiel hospodárskeho styku. Podľa jeho vyjadrenia Horizont Slovakia investoval finančné prostriedky, ktoré získala od klientov, do projektov a spoločností, ktorých rastový potenciál predpokladal návratnosť investícií od troch do piatich rokov. V tejto súvislosti spomína dcérske firmy Horizontu - napríklad Tatrathermal a Malé vodné elektrárne na Slovensku, Marshall Bus vo Veľkej Británii, či Amfora v Chorvátsku. „Polícia zámerne počas celej doby trvania tejto kauzy nezabezpečila audit všetkých firiem v skupine Horizont Slovakia, nezaoberala sa ich rastovým potenciálom, ani v požiadavkách na audit a súdnoznalecký posudok sa toto kritérium neobjavilo," píše Fruni. Tvrdí, že Horizont Slovakia ani žiadna z dcérskych firiem nemali nikdy nič spoločné s pyramídovými hrami, ako sa to prezentuje na verejnosti, ani týmto systémom nepodnikala.
Ako ďalej uvádza, spoločnosti Horizont Slovakia, B. M. G. Invest a všetky ďalšie dcérske firmy počas celej doby existencie podnikali podľa Obchodného zákonníka, Zákona o kolektívnom investovaní, Zákona o cenných papieroch a ďalších súvisiacich zákonov. Podľa Fruniho si svoje záväzky v plnom rozsahu plnili voči obchodným partnerom i voči štátu a štátnym inštitúciám (dane, sociálne, nemocenské, dôchodkové odvody) až do oficiálneho predaja firiem americkému investorovi v januári 2002. „Do dňa 31. 1. 2002 neexistoval ani jeden poškodený a nebol podaný žiaden podnet na trestné stíhanie," argumentuje Fruni. Horizont Slovakia a B. M. G. Invest odviedla v rokoch 1989 až 2001 štátu približne 1,5 miliardy Sk vo forme daní z výnosov obchodných partnerov, zdôrazňuje Fruni.
Podľa jeho vyjadrenia problémy vznikli až po „násilnom a bezdôvodnom vniknutí polície" do priestorov firiem Horizont Slovakia a B. M. G. Invest dňa 5. februára 2002 o 18.30 hod. a „následným zlikvidovaním oboch firiem". Fruni vníma tento krok ako „bezprecedentný prejav politickej a mocenskej sily štátu proti dvom súkromným firmám".
Podľa bývalého šéfa dvoch najväčších nebankových inštitúcií na Slovensku boli Horizont Slovakia a B. M. G. Invest od začiatku svojej činnosti nepohodlné pre rôzne záujmové skupiny, ktoré sa ich rôznymi spôsobmi snažili zlikvidovať. Banky i správcovské spoločnosti združené v Asociácii správcovských spoločností pociťovali podľa neho „nebezpečenstvo konkurencie". Preto vytvárali tlak na ministerstvo financií, aby prostredníctvom legislatívnych krokov obidve Fruniho firmy zlikvidovali.
Fruni argumentuje aj viacnásobnými predvolaniami na políciu, naposledy v decembri 2001, aby podal v súvislosti s aktivitami a činnosťou jeho spoločností vysvetlenie: „Prekvapuje ma, že ani raz mi nebolo naznačené, že sa jedná o nejakú trestnú podvodnú činnosť a nebolo vznesené obvinenie," konštatuje v liste. Polícia podľa neho nemala žiadne dôkazy o podvodnom konaní firiem, pretože „žiadne podvody sa vo firmách ani nediali".
Fruni je presvedčený, že väzba, v ktorej je od 1. marca 2002, je nezákonná. Ako píše v otvorenom liste generálnemu prokurátorovi, územie Slovenska legálne opustil 31. januára. „V čase, keď som prekročil hranice Slovenska s tým, že miesto svojho pobytu som nijak netajil a moji kolegovia, resp. zamestnanci vedeli veľmi presne, ako a kde ma kontaktovať, žiadne trestné stíhanie voči mojej osobe orgány činné v trestnom konaní nezačali a zo strany orgánov činných v trestnom konaní nebol vykonaný žiaden úkon smerujúci k doručeniu akejkoľvek písomnosti na akúkoľvek adresu ani domov, ani na pracovisko."
Fruni tieto argumenty považuje za dostatočné, aby vyvrátil dôvody útekovej väzby.
Ako ďalej v otvorenom liste uvádza, je minimálne zvláštne, že práve v jeho kauze a voči jeho osobe sa postupuje úplne inak ako v kauzách Drukosu, SAS, AGW, Sporoinvestu a voči bývalým predstaviteľom týchto firiem.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.