Korzár logo Korzár

Diaľkový obchod východného Slovenska

Obchod a obchodovanie jestvovali od nepamäti a jeho formy sa vyvíjali s vývojom spoločnosti. Súčasťou obchodovania bol diaľkový obchod, dnes

medzinárodný, ktorý bol z dnešného pohľadu komplikovaný ak berieme do úvahy dopravné prostriedky - cestnú prepravu vymedzenými obchodnými cestami a riečnu prepravu. Po vodných tokoch plťami, loďami. Z niekdajších niektorých východoslovenských splavných riek sú dnes na vodu veľmi skromné riečky. Pre človeka tretieho tisícročia by bolo zaujímavé poznať, aké tovary potreboval človek napr. z trinásteho, štrnásteho storočia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V minulosti, tak ako aj teraz, sa obchodovalo podľa platných noriem, možností prepravy, colných predpisov, práva skladu a čo je dôležité podľa dopytu po tovare. Ani vtedy nebola preprava tovaru súkromnou záležitosťou kupca, ale už jeho balenie, čo do sudov, kisieň (dební) alebo iného obalu sa dialo v prítomnosti kontrolórov. Čo exportovali východoslovenské mestá, aké boli tunajšie surovinové zdroje pre diaľkový obchod? Podľa prof. Dr. Ondreja R. Halagu, DrSc. "základným predpokladom vývozu z východoslovenského kraja a z karpatskej oblasti vôbec bola v prvých storočiach minulého tisícročia jeho surovinová báza a to veľké lesy bohaté na drevo, zver a rudy."

SkryťVypnúť reklamu

Vyhľadávaným tovarom diaľkového obchodu odjakživa boli kožušiny, kožky, kože, ktoré boli akýmsi "zoznamovacím" prostriedkom, prvým kontaktom s cudzími kupcami. Vymieňali ich za základné potreby pre svoj život, ktoré tam, kde žili, najmä v horských oblastiach, nemali. Tento obchodný artikel bol trvalo exportovaný v stredoveku východoslovenskými, poľskými a pruskými kupcami na sever a odtiaľ na Západ. Východné Slovensko vyvážalo včelí med a vosk, drevený popol, po ktorom bol veľký dopyt z remeselne vyspelých oblastí na Západe. U nás na východnom Slovensku ho bolo dosť, keď roľníci klčovali lesy na polia, produkovali ho aj hutníci a uhliari. Výrobcovia člnov a lodí používali pri ich stavbe smolu na konzervovanie a mazanie, smola sa používala na svietenie. Mnohé miesta, kde získavali smolu, po nej aj nazvali, ako Smolník na Spiši a Smolník v Zemplíne.

SkryťVypnúť reklamu

Smoliari produkovali aj decht, volali sa dechtári aj pkelníci, z čoho vznikli názvy Pekľany, Dechtáre. V 12. - 13. storočí sa z veľkých lesov vyvážalo drevo na lode, člny, sudy, šindle. Podľa toho, na čo bolo drevo určené a podľa druhu a kvality ho stredovekí kupci triedili a priekupníci ho hromadili z celej karpatskej oblasti z našich lesov najmä na Sonč v Poľsku, splavovali ho po riekach Poprad, Dunajec a Visla až do Pruska. Drevo lipy sa zúžitkovalo na lyko z dubov z briez bola veľmi žiadaná kôra v zahraničí aj u nás. Používali ju koželuhovia na farbenie koží od hnedej po červenú. V 13. storočí bol na domácom trhu importovaný dobytok a z domácich zdrojov roľnícke prebytky - mäso, slanina, loj, po domácky tkané plátno, priadza, obilniny, víno, chmeľ a semená pre olejkárov. Dovážala sa poľská, uhorská a ruská soľ. Osobitnou kapitolou je rudné bohatstvo a banská výroba, v čom malo prioritu Spišsko-gemerské rudohorie."

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 068
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 096
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 785
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 211
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 550
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu