K najstarším živým organizmom našej planéty patria stromy. Veď mnohé tu boli už vtedy, keď praveký človek kreslil na steny jaskýň hlinkou a uhľom.
V pohorí White Mounteins v Kalifornii, neďaleko Tichého oceánu sa darí prežiť iba niektorým druhom stromov. Z nich priťahujú pozornosť skrútené kmene, ktorých kôra sa láme v hlbokých trhlinách. Niektoré z týchto rán spôsobili stromom blesky a rôzne poveternostné vplyvy. Ide o borovice rodu Pinus Longaueva, ktoré patria k najstarším živým organizmom na našej planéte. Ich vek odhadujú na 5 tisíc rokov.
K ďalším stromom seniorom patria sekvoje. Dve z nich sekvoja vždyzelená dorastá až do výšky 100 metrov a rastie na tichomorskom pobreží Severnej Ameriky a sekvojec obrovský, tzv. mamutí strom, jeden z najmohutnejších organizmov na Zemi. Dorastá do výšky vyše sto metrov a jeho obvod je až 30 metrov. Rastie v horských oblastiach Kalifornie a v pohorí Sierra Nevada. Obidve dreviny sa dožívajú vysokého veku, niektoré až dvetisíc rokov. Názov sekvojí je odvodený od indiánskeho náčelníka Sequotha, tvorcu písma indiánskeho kmeňa Cherokee. Sekvojom trvá tisíc rokov, kým vyrastú do výšky 100 metrov. Spolu s papradím v národnom parku Redwood pripomínajú situáciu na Zemi pred stovkami miliónov rokov.
Medzi najstaršie stromy planéty zaraďujeme aj tisy a Montezunov cyprus. Tisy sa dožívajú až 9 tisíc rokov. Ich rast sa časom spomaľoval. Dnes dorastajú každých pätnásť rokov o dva a pol metra.
Autor: M/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.