začína byť principiálny. Nasadenie, zápal, až akýsi tranz, v ktorom hysterizujú, naháňa strach. Čo tu bude, až tento opozdený spolok ľudí minulosti sa chopí moci? Jednu skúsenosť už máme.
Viliam Soboňa vyzýva 76 poslancov, aby sa sami zriekli mandátov, čím by tento parlament sám od seba zanikol. Krásny návrh a - čistá demencia. Tým, že "NR SR by zostala nefunkčná", by sa vyriešila - podľa neho - súčasná politická kríza. Logika made in HZDS - existuje lepšie riešenie na krízu ako nefunkčný parlament? Presne toto Slovensko potrebuje. Taká drobnosť, že Dzurindova vláda, ktorú Soboňa tak miluje, by zostala na zopár mesiacov bez ústavnej kontroly, ho nevzrušuje. Logika HZDS. Hlavne, že je anarchia. Viliam Soboňa.
Geniálny nápad tohto - teraz pozor - predsedu výboru na kontrolu SIS!!! - je ilustráciou, ako si tento typ ľudí váži princípy zastupiteľskej demokracie. Je jedno, že zákonodarná inštitúcia skolabuje, dôležitý je len politický boj. Nebude parlament? Nebude. Komu ho treba? Že SIS nebude mať kto kontrolovať (niežeby teraz kontrola za dačo stála) a tajná služba bude vystavená pokušeniu ako nikdy? Aj tak vyhráme my - "prezident by musel vyhlásiť predčasné voľby", vysvetľuje Soboňa. Prečo by Slovensko nebolo exotom na tom šírom svete? Hromadnú samodeštrukciu parlamentu ešte nevideli nikde.
Rozum pálenka: Ak existuje 76 ľudí, ktorí by sa vzdali mandátu, tak existuje aj 76 hlasov na odvolanie Dzurindu. Alebo nie? Nebolo by kvapku jednoduchšie navrhnúť hlasovanie o nedôvere? A keď padne premiér, predčasné voľby idú okamžite a chaos v štáte obídeme. Nie - to je na Soboňu zložité. Máme tu staré dobré HZDS - politický radikalizmus v živočíšnej forme.
Ešteže je Soboňa "skeptický", že na svoj projekt získa 76 hlasov. Ak nedajbože áno, my musíme iba dúfať, že jedného z nich aspoň napadne, že jednoduchšie bude zúčtovať s Dzurindom. Jednu výhodu by ale hromadná demisia parlamentu mala - všetci by prestali byť chránení imunitou. Konkrétne Soboňa ju zneužíva priam brutálne. Za výrok, že "nepochybuje, že nezávislí poslanci, ktorí hlasujú s vládou, sú materiálne zvýhodnení", by normálny smrteľník zrejme draho zaplatil. Teda v tejto formulácii. Soboňa kydať môže. Imunitu má, hoci veľa nechýbalo, aby o ňu prišiel...
O "materiálnom zvýhodnení" totiž rozpráva presne ten poctivec, ktorý sprivatizoval kúpele Sliač ako darček od FNM. A potom ho odtiaľ vyháňali ochranky i polícia, keďže 30 miliónovú splátku platila jeho firma Casino Sliač z - obratu kúpeľov. Grotesku, ako sa Soboňa zabarikádoval v nejakom liečebnom dome, až ho museli odtiaľ vydymiť, vysielali kedysi v správach pred 6 rokmi všetky slovenské televízie. "Keby bol v parlamente nasadený agent provokatér, narazil by na úrodnú pôdu", vyhlásil Soboňa. No - ešte inštitúcia agentov provokatérov neexistovala, keď v Mečiarovom FNM rozdeľovali kúpele. To by bola iná žatva ako chytať Kolesára s Džupom...
O tom, že mu dočista preskočilo, svedčí aj druhá téma, s ktorou na tlačovke prišiel - presťahovať ministerstvo výstavby do Banskej Bystrice. Škoda, že nikto sa ho nespýtal, ako chce takýto zásah do kompetenčného zákona riešiť v zrušenom parlamente. Sú ale aj dilemy vážnejšie: "Ľudí, čo prišli o súdnosť, resp. ju nikdy nemali, je najmä v HZDS na rozdávanie. Otáznik nad predčasnými voľbami jednoducho znie, že o čo menšie nešťastie je celá opozícia, ako (v koalícii) Krajči, Kolesár a Džupa.
Predčasné voľby sú legitímna téma pre skutočne mimoriadne situácie. Najmä také, keď sa v krajine nevládne. Ich zmyslom je nastoliť stabilnú moc, či nový mandát od občanov, ak je v kríze legitimita. Na Slovensku sme sa priblížili situácii, že predčasné voľby začali fungovať nie ako riešenie, ale generátor krízy. Opozícia funguje na chimére, že jediný zmysel jej bytia je vojna na bodáky a vyvolanie akejsi novej reality, aj keď na zvrhnutie vlády nemá sily. Len preto, aby odstránili nenávideného Dzurindu, boli schopní zastaviť politický život štátu. Toto je prejav, ktorý je desivý, pretože nastavuje vážne otázniky do budúcnosti. Alebo výkričníky. Oni si vôbec neuvedomujú, že vláda je zodpovedná za vládnutie, za chod systému a inštitúcií ale celá politická nominácia. Voliči nevolili vo voľbách koalíciu a opozíciu, ale svojich zamestnancov a služobníkov do orgánov štátu, na ktorých delegovali aj zodpovednosť za jeho prevádzku. Ak tomuto nerozumejú, rozumné bude sa radšej trochu báť, ako sa neskôr vydesiť od ľaku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.